Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги томонидан норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари муҳокамаси порталига Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Малакали АТ-мутахассисларини тайёрлаш ва комьпютер саноатини ривожлантиришнинг самарали тизимини яратиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори лойиҳаси жойлаштирилди.
Қарор лойиҳасида республикамизнинг барча ҳудудларида рақамли технологиялар ва ИТ-тадбиркорликка ўқитиш марказларини ташкил этиш назарда тутилган. Ёшларни ИТ соҳасидаги тадбиркорлик фаолиятига жалб этиш, уларни электрон тижорат, дастурлаш ва робототехника асосларига ўргатиш мақсадида барча умумий ўрта таълим мактабларида компьютер технологиялари, робототехника ва компютер спорти бўйича клублар очилиши режалаштирилган.
Марказлар ва клубларнинг асосий мақсади ИТ-мутахассислари ва дастурчилари, компьютер спорти соҳасидаги спортчиларни тайёрлаш, компьютер ўйинлари билан шуғулланувчи ёшларнинг замонавий спорт маданиятини шакллантириш, стартаплар яратишдан иборатдир.
Марказлар ва клубларни бизнес вакилларини жалб қилган ҳолда, давлат-хусусий шериклик асосида босқичма-босқич яратиш кўзда тутилган. 2019 йилнинг якунига қадар Наманган ва Сирдарё вилоятларида пилот лойиҳаларини ишга тушириш белгиланган. 2020 йилдан эса уларни бутун мамлакат бўйлаб очиш мўлжалланган.

Министерством по развитию информационных технологий и коммуникацийопубликован на портале обсуждения проектов нормативно-правовых документов проект Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по созданию эффективной системы подготовки квалифицированных ИТ-специалистов и развития компьютерной индустрии».
Проектом постановления предусматривается создание во всех регионах республики центров обучения цифровым технологиям и IT-предпринимательству. В целях привлечения молодежи в предпринимательскую деятельность в сфере IT, обучения их электронной коммерции, основ программирования и робототехники во всех общеобразовательных школах планируется открыть клубы по компьютерным технологиям, робототехнике и компьютерному спорту.
Основными целями центров и клубов будут подготовка IT-специалистов и программистов, спортсменов в области компьютерного спорта, формирование здоровой спортивной культуры молодежи, занимающейся компьютерными играми, создание стартапов.
Создавать центры и клубы планируется поэтапно за счет привлечения бизнеса на основе государственно-частного партнерства. Намечено до конца 2019 года запустить пилотные проекты в Наманганской и Сырдарьинской областях, а с 2020 года уже начать открывать их по всей стране.
В качестве помещений предусмотрено использовать зданий, которые находятся на балансе АК «Узбектелеком».