28-июнь куни Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Ш.Содиқов «Thales» француз компаниясининг Евроосиё минтақаси бўйича ҳудудий вице-президенти Оливье Ашар билан учрашди.
Вазир меҳмонни қутлар экан, Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёев томонидан мамлакатимиз иқтисодиётига рақамли ва космик технологияларни жорий этиш вазифаси юкланганини айтиб ўтди. Бутун дунёда машҳур ҳамда етакчи рақамли ва космик технологияларга эга бўлган, шунингдек, мазкур соҳаларда ишлаб чиқариш билан шуғулланувчи «Thales» компанияси билан ҳамкорлик ушбу йўналишга сезиларли кўмак бериши мумкинлигини таъкидлади.
«Thales» француз компаниясининг Евроосиё минтақаси бўйича ҳудудий вице-президенти Оливье Ашар ҳамкорликни йўлга қўйишга, жумладан, Ўзбекистонга космик соҳа учун кадрлар тайёрлашга тайёр эканини билдирди.
Суҳбат давомида томонлар рақамли ва космик соҳадаги ҳамкорликнинг истиқболлари ҳақида фикр алмашдилар.

28 июня министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш.Садиков встретился с региональным вице-президентом французской компании «Thales» по Евразийскому региону Оливье Ашаром.
Министр, приветствуя гостя отметил, что Президентом Республики Узбекистан Ш.Мирзиёевым поставлена задача внедрить цифровые и космические технологии в экономику страны. Сотрудничество с компанией «Thales», являющейся всемирно известной, а также разрабатывающей и обладающей передовыми цифровыми и космическими технологиями может оказать ощутимое содействие в этом направлении.
Вице-президент «Thales» по Евразийскому региону Оливье Ашар выразил готовность к сотрудничеству, в том числе по подготовке кадров в космической сфере для Узбекистана.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями о перспективах сотрудничества в областях цифровых и космических технологий.