Жорий йилнинг 28 февралидан 2 мартига қадар Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ва Инновацион ривожланиш вазирлиги вакилларидан иборат Ўзбекистон Республикаси делегациясининг Қозон (Татаристон) шаҳрига ташрифи амалга оширилди.
Ташриф доирасида Татаристоннинг етакчи АТ-компаниялари, инновацион “Стартап-лойиҳалари” ҳамда технологик парклари билан истиқболдаги ҳамкорлик ва шериклик муносабатлари ўрнатилди.
Ҳамкорликдаги ишчи гуруҳи томонидан Татаристон ахборотлаштириш ва алоқа вазирлиги билан биргаликда яқин вақт ичида ҳамкорликни жадаллаштириш ҳамда ахборот-коммуникация технологиялари ва инноватсиялар соҳасидаги истиқболли лойиҳаларни биргаликда амалга ошириш бўйича “йўл харитаси”ни шакллантириш бўйича келишувга эришилди.
Йўл харитаси “стартап-экотизимлар”, истиқболли лойиҳаларни молиялаштиришни венчурли механизмларини жорий этиш, АТ-таълимини ривожлантириш юзасидан чора-тадбирларни назарда тутади.
“Иннополис” Инновация парки ва Қозон АТ-Паркига ташриф якунларига кўра, ҳамкорлик тўғрисидаги тегишли келишувлар имзоланди.

В период с 28 февраля по 2 марта текущего года состоялся визит делегации Республики Узбекистан в составе Мининфоком и Мининноваций в город Казань (Татарстан).
В рамках визита установлено перспективное сотрудничество и партнерские отношения с ведущими ИТ-компаниями Татарстана, инновационными «стартап-проектами», а также технологическими парками.
Достигнуты договоренности по формированию совместной рабочей группой с Министерством информатизации и связи Татарстана для подготовки в ближайшее время «дорожной карты» по активизации сотрудничества и совместной реализации перспективных проектов в области информационно-коммуникационных технологий и инноваций.
Дорожная карта будет предусматривать мероприятия по развитию «стартап-экосистемы», внедрению венчурных механизмов финансирования перспективных проектов, развитие ИТ-образование.
По итогам визита в Инновационный парк «Иннополис» и ИТ-Парк Казани подписаны соответствующие соглашения о сотрудничестве.