Ер усти станцияларига частота тақдимотларини мувофиқлаштириш масалалари бўйича Ўзбекистон ва Қозоғистон экспертларининг учрашуви бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 12 мартидан 15 мартига қадар Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги (АКТ вазирлиги)да ер усти станцияларига частота тақдимотларини мувофиқлаштириш масалалари бўйича Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикасини Алоқа маъмуриятлари эксперт гуруҳининг учрашуви бўлиб ўтди.
Гуруҳ ишида Ўзбекистондан АКТ вазирлиги (Радиочастоталар бўйича республика кенгаши ишчи органи), “ЭМММ” ДУК ва “UNICON.UZ” ДУК мутахассислари, Қозоғистондан Қозоғистон Республикаси ахборот ва коммуникациялар вазирлигининг “Давлат радиочастота хизмати” Республика давлат корхонаси мутахассислари иштирок этди.
Учрашув доирасида кун тартиби ҳисобга олинган ҳолда, иштирокчилар томонидан Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси радиохизматлари томонидан фойдаланилаётган фуқароларга мўлжалланган Радиочастоталар тақдимотларининг муайян радиочастота чизиқ (полоса)ларидаги техник асосларини мувофиқлаштириш бўйича аввал тайёрланган Келишувга қўшимча ва ўзгартиришлар киритиш юзасидан иштирокчилар томонидан музокаралар олиб борилди.
Иштирокчилар томонидан, шунингдек, қуруқликда ҳаракатланувчи ва радиоэшиттириш станцияларини мувофиқлаштириш шартлари бўйича бир қатор масалалар кўриб чиқилди. Учрашув натижаларига кўра, кўриб чиқилган масалалар ечими учун томонлар амалга ошириши лозим бўлган чора-тадбирлар кўрсатиб ўтилган баённома имзоланди.
Эксперт гуруҳи иштирокчилари республикаларнинг чегара олди ҳудудларида радиочастота тақдимотларини мувофиқлаштириш масалаларида ўзаро ҳамкорлик қилиш мақсадида келгусида бу каби учрашувларни мунтазам равишда ўтказиб боришга келишиб олдилар.

В период с 12 по 15 марта текущего года в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций (Мининфоком) состоялась встреча экспертной группы Администраций связи Республики Узбекистан и Республики Казахстан по вопросам координации частотных присвоений станциям наземных служб.
В работе группы от Узбекистана приняли участие специалисты Мининфоком (рабочий орган Республиканского совета по радиочастотам), ГУП «ЦЭМС» и ГУП «UNICON.UZ», от Казахстана участвовали специалисты Республиканского государственного предприятия «Государственная радиочастотная служба» Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан.
В рамках встречи, с учётом повестки дня, участниками проведены переговоры по дополнению и изменению ранее подготовленного проекта Соглашения по техническим основам координации радиочастотных присвоений в определенных полосах радиочастот, используемых радиослужбами гражданского назначения Республики Узбекистан и Республики Казахстан.
Участниками были рассмотрены также ряд вопросов по условиям координации станций сухопутной подвижной и радиовещательной служб. По результатам встречи подписан протокол с указанием мер, которые необходимо принять сторонам для решения рассмотренных вопросов.
Участники экспертной группы также договорились на регулярной основе проводить подобные встречи в дальнейшем с целью взаимодействия по вопросам координации радиочастотных присвоений в приграничных районах республик.