Мамлакатимизда ахборот-коммуникация технологиялари изчил ривожланиб бормоқда. Бу, ўз навбатида, соҳанинг барқарор тараққий этиб бориши учун малакали мутахассисларга бўлган эҳтиёжни оширади. Жорий йилнинг 19 март куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида ёшларга эътиборни кучайтириш, уларни ахборот технологияларидан фойдаланиш кўникмаларини шакллантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Жумладан, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигига илғор халқаро тажрибалар асосида барча шаҳар ва туманлар марказларида Рақамли технологиялар ўқув марказларини ташкил этиш бўйича топшириқ берилди. Бу марказларда электрон тижорат ва дастурлаш бепул ўргатилади, ахборот технологиялари соҳасида тадбиркорлик билан шуғулланиш бўйича инновацион кўникмалар берилади, “стартап” лойиҳаларга ёрдам кўрсатилади.
Ушбу ташаббус асосида Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги (кейинги ўринларда – Вазирлик) томонидан Сирдарё вилоятининг барча туман ва шаҳарларида шундай марказлар ташкил этиш бўйича концепция ишлаб чиқилди.
22 март куни “Ўзбектелеком” Акциядорлик компанияси Сирдарё вилоят филиали Мирзаобод тумани телекоммуникация боғламаси маъмурий биносида “Рақамли технологиялар маркази” очилди.
Таъкидлаш зарурки, қисқа фурсатларда Вазирлик томонидан Сирдарё вилоятининг Мирзаобод туманида Рақамли технологиялар ва ИТ-тадбиркорлик ўқув марказини очиш бўйича ташкилий чоралар кўрилиб, Марказ замонавий компютерлар ва зарур жиҳозлар билан таъминланди. Ушбу Марказнинг мамлакатимиз бўйлаб Наврўз умумхалқ байрами тадбирлари давом этаётган пайтда очилиши Сирдарё вилояти ёшларига муносиб байрам туҳфаси бўлди.
Мирзаобод туманида жойлашган мазкур Марказ Сирдарё вилоятининг шаҳар ва туманларда очиладиган марказлар ҳамда Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университети, Тошкент шаҳридаги Инҳа университети ва Ҳиндистоннинг илғор тажрибаси асосида ташкил этилаётган Технопарк ўртасида ўзига хос кўприк вазифасини бажаради.
Марказда ёшларга ахборот технологиялари, дастурлаш, робототехника, киберспорт асослари ва электрон тижорат соҳасида инновацион тадбиркорлик йўналишида ўқув курслари ташкил этилади. Ушбу Марказда 3 та ёш тоифасида, яъни 9-15, 16-19 ҳамда 20-25 ёшдаги таълим олувчилар босқичма-босқич ахборот-коммуникация технологиялари соҳасида малакали мутахассислар сифатида тайёрланади.
Қолаверса, Марказда ёшларни компьютер спортига (киберспортга) жалб қилиш, киберспорт қоидаларини ўргатиш, турли ўйинлар бўйича гуруҳларни шакллантириш, жамоавий ўйинлар амалиётини ташкил этиш, республика миқёсида мусобақалар ўтказиш ҳам кўзда тутилган.
“Рақамли технологиялар маркази”нинг очилиш маросимида давлат ва жамоат ташкилотлари, таълим муассасалари вакиллари, соҳа мутахассислари иштирок этди.

В Мирзаабадском районе Сырдарьинской области открылся «Центр цифровых технологий»
В нашей стране поступательно развиваются информационно-коммуникационные технологии. Это, в свою очередь, увеличивает потребность в квалифицированных специалистах для достижения устойчивого развития отрасли. На видеоконференции под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 19 марта 2019 года особое внимание было уделено вопросам повышения внимания молодежи, улучшения ее навыков использования информационных технологий. В частности, Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций было поручено создать сеть Центров обучения цифровым технологиям во всех городах и районах на основе передового международного опыта. В этих центрах, обучение основам  электронной коммерции и программированию будет предоставляться бесплатно, также будущие предприниматели в области информационных технологий будут обучаться инновационным навыкам, а стартап-проектам будет оказана соответствующая поддержка.
На основании этой инициативы Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций (далее – Министерство) разработало концепцию создания таких центров во всех районах и городах Сырдарьинской области.
22 марта в административном здании Мирзаабадского районного узла телекоммуникаций Сырдарьинского регионального филиала Акционерной компании «Узбектелеком» открылся «Центр цифровых технологий».
Примечательно, что в короткие сроки министерство приняло организационные меры по запуску Центра цифровых технологий и предпринимательства в сфере информационных технологий в Мирзаабадском районе Сырдарьинской области, оснащенного современными компьютерами и необходимым оборудованием.
Открытие этого центра в дни празднования всенародного праздника Навруз стало достойным праздничным подарком для молодежи Сырдарьинской области.
Центр, расположенный в Мирзаабадском районе, будет служить своеобразным мостом между Центрами, которые откроются в городах и районах области, и Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразми, Университетом Инха в городе Ташкенте, а также Технопарком, который будет организован на основе ведущего индийского опыта.
В Центре для молодежи будут организованы учебные курсы по информационным технологиям, программированию, робототехнике, основам киберспорта,      инновационному предпринимательству в области электронной коммерции. В данном Центре в 3-х возрастных группах - от 9 до 15, от 16 до 19 и от 20 до 25 лет, молодежь постепенно будет подготавливаться в качестве квалифицированных специалистов в области информационно-коммуникационных технологий.
Кроме того, в Центре планируется привлекать молодежь к компьютерным видам спорта (киберспорту), обучать правилам киберспорта, формировать группы по различным играм, организовывать командные тренировки, проводить соревнования на национальном уровне.
В церемонии открытия «Центра цифровых технологий» приняли участие представители государственных и общественных организаций, учебных заведений, специалисты в данной области.