2019 йилнинг 18-22 март кунлари Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги делегацияси Буюк Британиянинг Лондон шаҳрида бўлиб, бир қатор ташкилотлар ва АТ-компаниялари билан урашувлар ўтказди.
Музокаралар натижасига кўра, “London TechWeek 2019”да маҳаллий АТ-компанияларининг иштироки ҳамда унда республикамизни тақдим этиш, Британия инновациялар агентлиги очиқ фонди маблағларини жалб қилиш мақсадида Тошкент шаҳридаги Инҳа университети ва Ал-Хоразмий номидаги Тошкент Ахборот технологиялари университети “стартап-лойиҳалари”ни Буюк Британиянинг қўллаб-қувватлаш дастурларида иштироки, магистратура ва докторантура дастурлари бўйича маҳаллий кадрларнинг ўқишларини ташкил этиш борасида Алан Тюринг институти билан яқин муносабатлар ўрнатиш масалалари юзасидан келишувларга эришилди.
Делегация ташрифи доирасида, шунингдек, Tech Nation агентлиги билан ўзаро ҳамкорлик тўғрисидаги Меморандум имзоланди. У Тошкент шаҳридаги Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари Технологик паркидаги АТ-тадбиркорларини қўллаб-қувватлаш бўйича Tech Nation дастурларини татбиқ этиш, АТ-компаниялари экотизимини такомиллаштириш, технологик компаниялар дастурлари ва механизмлари бўйича тажриба алмашиш ва уларнинг келгусидаги молиялаштирилиши юзасидан ҳамкорликни назарда тутади.
Tech Nation 10 йил давомида Лондондан тортиб Бирлашган Қиролликнинг барча ҳудудларини қамраб олган ҳолда, рақамли ва креатив экотизимни қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш устида иш олиб бораётган Буюк Британиядаги нуфузли агентликдир.
Агентлик улкан мақсадларга эга бўлган технологик тадбиркорларни уларнинг ривожланишини дастлабки, ўрта ва сўнгги босқичларида қўллаб-қувватлаш билан шуғулланади. У мутахассислар учун ўқувлар ташкил этади ҳамда бутун дунё бўйлаб рақамли технологиялар мутахассисларини жалб этиш мақсадида уларга виза масалаларида махсус кўмак кўрсатади.

Сотрудничество с Великобританией в IT-сфере будет усилено
В период с 18-22 марта 2019 года делегация Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций посетила город Лондон, Великобритания, где провела ряд встреч с организациями и ИТ-компаниями.
По результатам переговоров достигнуты договоренности по участию местных ИТ-компаний и представлению нашей республики в «London TechWeek 2019», участие «стартап-проектов» Университета Инха в г. Ташкенте и ТУИТ в программах поддержки Великобритании в целях привлечения средств Открытого фонда при Британском агентстве инноваций, установление тесных контактов с Институтом Алана Тьюринга для организации обучения местных кадров по программам магистратуры и докторантуры.
В рамках визита делегации также подписан Меморандум о взаимодействии с Агентством Tech Nation, который предусматривает сотрудничество по применении программ Tech Nation по поддержке ИТ-предпринимателей в Технологическом парке программных продуктов и информационных технологий в городе Ташкенте, обмен опытом по совершенствованию экосистемы для поддержки ИТ-компаний, по программам и механизмам поддержки технологических компаний, отбора перспективных ИТ-компаний и дальнейшего их финансирования.
Tech Nation агентство Великобритании, которое в течение 10 лет работает над поддержкой и развитием цифровой и креативной экосистемы, начиная с Лондона и охватывая все районы Соединенного Королевства.
Агентство занимается поддержкой амбициозных технологических предпринимателей на ранней, средней и поздней стадиях развития. Оно проводит обучение специалистов, а также осуществляет специальную визовую поддержку для привлечения специалистов в области цифровых технологий со всего мира.