2 апрел куни Тошкент ахборот технологиялари университетининг Урганч филиалида Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда Хоразм вилояти ҳокимлиги томонидан “Ҳудудларда ахборот технологиялари ва коммуникациялари соҳасини ривожлантиришда маҳаллий давлат ҳокимияти органлари билан ҳамкорлик муносабатлари” мавзуидаги икки кунлик республика семинари якунланди.
“Биз – бир жамоа, биз – бир оиламиз” шиори остида ўтказилган семинарнинг асосий мақсади АКТ соҳасида ҳудудларда амалга оширилаётган лойиҳалар билан яқиндан танишиш ва тажриба алмашиш, эришилган натижаларни тизимдаги корхоналар ўртасида кенг тарғиб қилиш, соҳа ходимларининг касбий малакаси ва билим даражасини оширишдан иборат.
Семинар давомида иштирокчилар вазирлик томонидан Хоразм вилоят халқ таълими бошқармаси билан ҳамкорликда Урганч шаҳридаги 30-мактабда ташкил этилган компьютер технологиялари, робототехника, киберспорт бўйича махсус тўгарак фаолияти билан танишишди.
Тадбирнинг иккинчи куни иштирокчилар Хива шаҳрида очилган Рақамли технологиялари ўқув марказини бориб кўришди, шунингдек, Хива алоқа тарихи музейи, шаҳардаги Ичан қалъа мажмуасида бўлишди.

2 апреля Ургенчском филиале Ташкентского университета информационных технологий завершился двухдневный республиканский семинар по теме: «Cотрудничества между местными органами власти в развитии информационно-коммуникационных технологий в регионах», организованный Министерством по развитию информационных технологий Республики Узбекистан и хокимиятом Хорезмской области.
Основная цель пришедшего семинара под лозунгом: «Мы – одна команда, мы – одна семья» – познакомиться с проектами, реализованными в области ИКТ, и обменяться опытом, распространить результаты среди предприятий, повысить профессиональный уровень и знания сотрудников.
В ходе семинара участники ознакомились с работой специальных кружков по компьютерным технологиям, робототехнике, киберспорту, организованным в школе № 30 в Ургенче совместно с Министерством и управлением народного образования Хорезмской области.
Во второй день семинара участники посетили Учебный центр цифровых технологий, который был открыт в Хиве, а также посетили Хивинский музей истории связи, комплекс Ичан-Кала.