19-апрель куни Корея Республикаси Президентининг мамлакатимизга ташрифи доирасида Тошкент шаҳридаги Инҳа университети, Тошкент Тиббиёт Академияси ва Инҳа университети госпитали ўртасида рақамли соғлиқни сақлаш соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум имзоланди.
Телетиббиёт бўйича «Digital Health Care» лойиҳасининг мақсади Корея Республикаси тажрибаси асосида Ўзбекистон Республикасида рақамли соғлиқни сақлаш соҳасини ривожлантиришдир. Жумладан, алоқанинг телекоммуникация каналлари орқали тиббиёт маълумотларини узатиш йўли билан телетиббиёт консультацияларини амалга оширишдир. Консультациялар “алоҳида вақт” ҳамда реал вақт режимида ўтказилиши мумкин.
Ушбу лойиҳани амалга ошириш натижасида Ўзбекистонда тиббиёт хизматларини кўрсатиш бўйича бизнес жараёнларни оптималлаштириш (қулайлаштириш)га эришилади. Турли касалликлар бўйича диагнозлар қўйиш жараёнига ахборот технологияларини жорий этиш ва Корея Республикаси тажрибаси асосида масофавий консультациялар тақдим этиш назарда тутилган.

Подписание Меморандума о сотрудничестве в цифровом здравоохранении
19 апреля в рамках визита Президента Республики Корея в нашу страну был подписан меморандум о сотрудничестве в цифровом здравоохранении между Университетом Инха в г.Ташкенте, Ташкентской Медицинской Академией и госпиталем Университета Инха.
Целью проекта по телемедицине «Digital Health Care» является развитие цифрового здравоохранения в Республике Узбекистан с применением опыта Республики Корея. В частности, осуществление телемедицинских консультаций путем передачи медицинской информации по телекоммуникационным каналам связи. Консультации могут проводиться как в «отложенном» режиме, так и в режиме реального времени.
В результате реализации данного проекта будет достигнута оптимизация бизнес процессов в предоставлении медицинских услуг в Узбекистане. В том числе внедрения информационных технологий в процесс определения диагнозов по различным заболеваниям и предоставления консультации дистанционно с применением опыта Республики Корея.