Шу йилнинг 25 апрел куни Интернет тармоғининг project.gov.uz манзилида Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва келишишнинг ягона электрон тизими ишга туширилди.
Ушбу тизим воситасида давлат органлари норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини идоралараро келишилишини амалга оширишлари мумкин.
Жорий йилнинг 25 апрель ҳолатига кўра, 165 та давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, жойлардаги давлат ҳокимияти органлари мазкур тизимда ишлаши учун уланган. Ҳозирги пайтда, тизим юклатилган вазифаларни тўлиқ бажаришга тайёр ҳолатда.
Аввалроқ, 2019 йилнинг 19 апрел куни Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент Ахборот технологиялари университетида вазирликлар, идоралар, жойлардаги ижро ҳокимияти органлари раҳбарлари ва масъул ходимлари учун ўқув-семинари ташкил этилган эди.
Тизим Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 8 апрелдаги 284-сон “Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва келишишнинг ягона электрон тизимини жорий этишнинг ташкилий чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижросини таъминлаш мақсадида ишлаб чиқилган.

25 апреля текущего года в сети Интернет по адресу project.gov.uz запущена Единая электронная система разработки и согласования проектов нормативно-правовых актов.
Посредством данной системы государственные органы могут проводить межведомственное согласование проектов нормативно-правовых актов.
По состоянию на 25 апреля текущего года 165 органов государственного и хозяйственного управления, органов государственной власти на местах подключены для работы в данной системе. В настоящее время система готова к полноценному функционированию для осуществления поставленных задач.
Ранее, 19 апреля 2019 года в Ташкентском Университете Информационных технологий имени Мухаммада ал-Хорезми был организован учебный семинар для руководителей и других ответственных лиц министерств, ведомств, органов исполнительной власти на местах.
Система разработана во исполнение Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 8 апреля 2019 года № 284 «Об организационных мерах по внедрению единой электронной системы разработки и согласования проектов нормативно-правовых актов».