Тошкент шаҳрида Амити университетини ташкил этиш тўғрисида
14 май куни Алоқа тарихи музейида Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Ҳиндистоннинг Амити университети билан ҳамкорликда Тошкент шаҳрида ташкил этилаётган Амити университетининг таълим фаолиятига боғлиқ масалаларни муҳокамасига бағишланган матбуот анжуманини ўтказди.
Тадбирдан кўзланган мақсад – Университет фаолиятини ташкил этиш масалалари, қабул комиссияси иши жараёнлари ва мазкур олий таълим муассасасининг ўқув-таълим фаолияти билан боғлиқ масалаларни муҳокама қилиш учун очиқ майдон ташкил этиш ва уни мустаҳкамлашдан иборат.
Матбуот анжумани ишида мазкур олий таълим муассасаси президенти Атул Чаухана бошчилигидаги Ҳиндистоннинг Амити университети вакиллари ва ушбу университетнинг бошқарув ва таълим бўлинмалари аъзолари иштирок этдилар.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 7 январдаги ПҚ-4097-сон “Тошкент шаҳрида Амити университетини ташкил этиш тўғрисида”ги қарорига мувофиқ, Тошкент шаҳридаги Амити университети 2019 йилнинг сентябрь ойидан ўқув йилини очади. Олий таълим муассасаси ахборот-коммуникация технологиялари, жумладан, компютер ва дастурий инжиниринг, сунъий интеллект ва менежмент соҳаларида мутахассислар тайёрлайди.
Амити университети (Ҳиндистон) Ҳиндистонда етакчи хусусий олий таълим муассасаси ҳисобланади ва унда 150 мингда зийод талабалар таҳсил олади. Таълим муассасасининг бош корпуси Ноида шаҳрида жойлашган бўлиб, унинг 11 та шаҳарда кампуслари мавжуд. Шунингдек, Нью-Йорк, Лондон, Дубай, Сингапур, Хитой, ЖАР ва жаҳоннинг бошқа шаҳарларида филиаллари фаолият юритади.
Матбуот анжумани иши давомида Тошкент шаҳридаги Амити университети қабул комиссияси фаолияти, ўқув жараёнларини ташкил этиш, шунингдек, Ўзбекистонда мазкур олий таълим муассасасини ташкил этиш фаолияти билан боғлиқ бошқа масалалар муҳокама қилинди.

14 мая в Музее истории связи Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан совместно с Университетом Амити (Индия) провело пресс-конференцию, посвященную обсуждению вопросов образовательной деятельности вновь создаваемого Университета Амити в городе Ташкенте.
Цель мероприятия – организация и укрепление открытой площадки для обсуждения вопросов организации деятельности Университета, процесса работы приемной комиссии и учебно-образовательной деятельности Университета.
В работе пресс-конференции принимали участие представители Университета Амити (Индия) в лице доктора Атул Чаухана – Президента Университета Амити, членов правления и учебных отделений университета.
Университет Амити в городе Ташкенте открывает учебный год с сентября 2019 года в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 7 января 2019 года № ПП-4097 «О создании Университета Амити в городе Ташкенте. Вуз будет готовить специалистов сферы информационно-коммуникационных технологий, в том числе, разработчиков программного обеспечения и специалистов по исскуственному интелекту, маркетингу в ИТ и другие.
Университет Амити (Индия) ведущий частный вуз Индии, в котором обучаются более 150 тысяч студентов. Главный корпус располагается в городе Ноида, имеются кампусы в 11 городах страны и филиалы в Нью-Йорке, Лондоне, Дубае, Сингапуре, а также Китае, ЮАР и других странах.
В ходе пресс-конференции были обсуждены вопросы, касающиеся работы приемной комиссии Университета Амити в городе Ташкенте, организации учебного процесса, а также другие вопросы, связанные с организационной деятельностью ВУЗа в Узбекистане.