Президент илгари сурган бешта ташаббуснинг учинчи йўналиши — аҳоли ва ёшларни компютер технологиялари ва интернет имкониятларидан самарали фойдаланишга ўргатиш ишлари давом эттирилмоқда. 15 май куни Андижон шаҳрида ҳам Рақамли технологиялар ўқув маркази очилди.
Марказ очилишида Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шуҳрат Содиқов қатнашди. Расмий лента қирқилгач, марказга ташриф буюрганлар машғулотлар ўтказиладиган ўқув хоналарида яратилган шароитлар билан танишишди. Ёшларни дастурлаш, веб-дизайн, киберспорт сингари йўналишлар бўйича ўқитишга ихтисослашган марказда дастурлаш бўйича ўқув қўлланмалари, китоблар жой олган кичик жавон ҳам ташкил этилган.
Эътиборлиси, вилоят ҳокимлиги, тадбиркорлар ушбу ўқув марказига катта қизиқиш билдиришмоқда. Тадбиркорлардан шундай марказларни туманларда ҳам очиш таклифлари тушмоқда. Вилоят ҳокими эса технопарк ташкил этиш юзасидан вазирликка таклиф билан чиққан, 50 нафар ёшни Беларусь ёки Ҳиндистонда ўқитиш, киберспорт бўйича вилоят ҳокими кубогини ўтказиш ташаббусини билдирган.
— Албатта, бу таклифлар бизни қувонтиради, — деди АКТ вазири Шуҳрат Содиқов. — Тадбиркорлар таклифини, вилоят ҳокимлиги ташаббусини қўллаб-қувватлаймиз. Шу ўринда ёшларни ўқитиш учун ўзимизнинг ТАТУда очилган Беларусь — Ўзбекистон қўшма факультети, яқинда фаолиятини бошлайдиган Ҳиндистоннинг Амити университети имкониятларидан самарали фойдаланишимиз керак. Киберспорт бўйича ўйинларни дастлаб туманлар миқёсида ўтказиш лозим, сўнгра вилоят турнири ташкил этилса, мақсадга мувофиқ бўлади. Ёшларимиз, умуман, юртдошларимизни дастурлашга ўргатсак, уларга бу йўналишда замонавий билим бера олсак, улар ҳаётда ўз ўринларини топишса, шу орқали даромадли бўлишса, мақсадимизга эришган бўламиз.

Третье направление пяти инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан, посвящено обучению населения и молодежи эффективному использованию компьютерных технологий и Интернета.
15 мая в Андижане открылся Центр обучения цифровым технологиям.
В церемонии открытия Центра обучения цифровым технологиям принял участие Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шухрат Садиков. После разрезания символической ленты посетители центра ознакомились с условиями, созданными в учебных залах. В Центре по изучению программирования, включая молодежное программирование, веб-дизайна, киберспорта организована небольшая библиотека из учебных книг.
Примечательно, что хакимият области и предприниматели заинтересованы в этом учебном центре. Предприниматели предложили открыть такие центры в районах. Хoким области обратился с инициативой в министерство по организации технопарков, а также по обучению 50 молодых людей киберспорту в Белоруссии или в Индии.
— Конечно, эти предложения нас радует, - сказал министр ИКТ Шухрат Садиков. - Мы поддерживаем предложение предпринимателей и инициативу областного хокимията. В то же время нам необходимо эффективно воспользоваться возможностями белорусско-узбекского совместного факультета, открытого в ТУИТ, и индийского университета Амити, который вскоре начнет свою деятельность. Чемпионаты по киберспорту должны быть сначала проведены на районном уровне, и тогда будет уместно организовать региональный турнир. Если наши молодые люди будут изучать основы программирования, если дать им современные знания в этом отношении, и с помощью таких знаний они найдут свое достойное место в жизни, то мы можем говорить о достижении нашей цели.