Тошкентда АМҲ ташкилотининг йиғилиши бўлиб ўтди
2019 йил 21 май куни Тошкент шаҳрида Алоқа соҳасидаги Минтақавий Ҳамдўстликнинг (АМҲ) Почта алоқаси комиссияси ва Почта алоқаси операторлари Кенгашининг 46/35-қўшма йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда АМҲнинг алоқа маъмуриятлари вакиллари, Жаҳон Почта Иттифоқи (ЖПИ) халқаро бюросининг минтақавий мувофиқлаштирувчиси Ю. Спириев, АМҲ Ижроия қўмитаси бош директори ўринбосари Н. Зоря иштирок иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири ўринбосари Б. Олматов йиғилиш иштирокчиларига табрик сўзи билан мурожаат қилди.
Тадбирда ЖПИнинг 26 конгресси қарорларини бажаришнинг устувор йўналишлари, 2017-2020 йиллар давомида Европа ва Марказий Осиё минтақаси учун ЖПИнинг Минтақавий ривожланиш режасини амалга ошириш, АМҲга иштирокчи давлатлар почта алоқаси операторлари фаолиятининг истиқболли йўналишлари билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинди.
Шунингдек, мазкур тадбир доирасида Иттифоқнинг ишчи органлари фаолияти цингари бир қатор масалалар ҳам муҳокамалар марказида бўлди. Жумладан, Почта алоқаси комиссияси ва АМҲнинг Почта алоқаси операторлари кенгаши ҳузуридаги Ишчи гуруҳининг 6-йиғилиши якунлари ва қабул қилинган қарорлар ҳақида ҳисобот тингланди.

В Ташкенте прошло заседание РСС
21 мая в городе Ташкенте состоялось 46/35-ое совместное заседание Комиссии по почтовой связи и Совета операторов почтовой связи Регионального Содружества в области связи (РСС).
В заседании приняли участие представители Администраций связи и Назначенных операторов почтовой связи РСС, Региональный координатор проектов Всемирного почтового союза (ВПС) Ю. Спириев и заместитель Генерального директора Исполнительного комитета РСС Н. Зоря.
С приветственным словом к участникам заседания обратился заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Б. Олматов.
На заседании обсуждены вопросы, связанные с выполнением Приоритетных направлений деятельности по реализации решений 26-го Конгресса ВПС, реализацией Плана Регионального развития ВПС
на 2017-2020 годы для региона Европы и Центральной Азии, перспективными направлениями деятельности операторов почтовой связи стран участников РСС.
Также в рамках мероприятия обсуждены ряд вопросов, касательно деятельности рабочих органов Содружества, в частности, заслушан отчет об итогах и принятых решениях в рамках 6-го заседания Рабочей группы действий по почтовой безопасности при Комиссии по почтовой связи и Совете операторов почтовой связи РСС.