Ўзбекистон Республикаси аҳоли пунктларида телекоммуникация инфратузилмасини жадал ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг
қ а р о р и
Мамлакатимизда телекоммуникация инфратузилмасини модернизация қилиш ва кенгайтириш бўйича кўрилаётган комплекс ташкилий-техник чоралар телекоммуникация хизматларининг сифатини яхшилаш ва турларини ошириш, шу жумладан, мобил алоқа қамровини кенгайтиришга имкон бермоқда.
Шу билан бирга, олис ва қишлоқ аҳоли пунктларида, туристик ва рекреацион ҳудудларда, магистрал автомобил ва темир йўллари бўйида телекоммуникация инфратузилмасини, шунингдек, Интернет тармоғига симсиз кенг полосали уланиш тармоқларини ривожлантириш суръатлари етарли эмас.
Телекоммуникация тармоқларини жадал ривожлантиришга салбий таъсир этувчи омилларни бартараф этиш, электрон давлат хизматларининг оммабоплигини таъминлаш, шунингдек, ҳудудларда рақамли иқтисодиётнинг ривожланиши учун зарур инфратузилмани яратиш мақсадида:
1. Белгилаб қўйилсинки:
телекоммуникация тармоқлари, қурилмалари, воситалари ва обектлари, операторлар ва провайдерларнинг мобил алоқа базавий станциялари, шу жумладан, ижарага берувчиларнинг ҳудудларида ижара асосида ўрнатилган станциялар (кейинги ўринларда – телекоммуникация объектлари) мулкчилик шаклидан қатъий назар, муҳандислик-коммуникация инфратузилмаси обектлари ҳисобланади;
муҳандислик-коммуникация инфратузилмаси обектлари, шу жумладан, кабел канализацияси, паст токли кабел шахталари, телекоммуникация қурилмаларини ўрнатиш учун майдонлар ва инфратузилмалар билан таъминланмаган жамоат, саноат, турар жой, маъмурий бинолар ва иншоотларни қуриш ҳамда фойдаланишга қабул қилишга йўл қўйилмайди, лойиҳа-смета ҳужжатлари 2019-йил 1-июлгача тасдиқланган бинолар ва иншоотлар бундан мустасно;
телекоммуникация обектларини кўчириш, қайта ўрнатиш, шунингдек, уларнинг фаолиятига учинчи шахслар томонидан ҳар қандай аралашиш юзага келган муаммоларни ҳал этишнинг бошқа имкониятлари мавжуд бўлмаган ҳоллардагина ҳамда фақат мазкур обектларнинг эгаси билан келишилган ҳолда амалга оширилади. Бунда телекоммуникация операторлари ва провайдерларининг телекоммуникация обектларини кўчириш ёки қайта ўрнатиш, уларни созлаш ишларини амалга ошириш бўйича харажатлари мазкур ўзгаришларнинг ташаббускори томонидан тўлиқ ҳажмда қопланади;
бинода яшовчилардан телекоммуникация хизматларини тақдим этишга ариза мавжуд бўлганда хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатлари телекоммуникация операторлари ва провайдерларига бино ичида телекоммуникация тармоқларини паст токли кабел шахталари, телекоммуникация қурилмаларини ўрнатиш учун майдонлар ва инфратузилмадан беғараз асосда фойдаланган ҳолда ўтказишни рад этишга ёки тўсқинлик қилишга ҳақли эмаслар, мобил алоқа база станцияларини ўрнатиш бундан мустасно.
2. 2019-йил 1-августдан шундай тартиб жорий этилсинки, унга мувофиқ:
а) давлат-хусусий шериклик шартларида олис ва қишлоқ аҳоли пунктларида жойлашган бюджет ташкилотлари учун телекоммуникация инфратузилмасини яратишни таъминлаган телекоммуникация операторлари ва провайдерларига, мобил алоқа операторларидан ташқари, 10 йил давомида қуйидагилар кафолатланади:
уларнинг хизматларидан олис ва қишлоқ аҳоли пунктларидаги бюджет ташкилотлари ва давлат унитар корхоналари фойдаланиши;
“Ўзбектелеком” АК томонидан Интернет тармоғига кириш хизматини уланиш жойидан қатъи назар ягона тариф бўйича тақдим этилиши;
олис ва қишлоқ аҳоли пунктларидаги бюджет ташкилотлари ва давлат унитар корхоналари томонидан мазкур ташкилотларга, шунингдек, ушбу ҳудуддаги аҳоли ва бошқа юридик шахсларга хизмат кўрсатишга мўлжалланган телекоммуникация воситаларини ўрнатиш учун майдонлар ва инфратузилмаларни беғараз асосда тақдим этиш;
б) телекоммуникация операторлари ва провайдерларининг фойда солиғи ҳамда ягона солиқ тғловини ҳисоблашда солиқ солинадиган база олис ва қишлоқ аҳоли пунктларидаги бюджет ташкилотлари ва давлат унитар корхоналари учун муҳандислик-коммуникация инфратузилмаси обектларини яратишга йўналтирилган маблағлар суммасига камайтирилади.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги олис ва қишлоқ аҳоли пунктларидаги бюджет ташкилотларига, улар телекоммуникация тармоқларига уланганидан сўнг, уларнинг буюртмалари бўйича телекоммуникация хизматларидан фойдаланишлари учун зарур маблағларни ажратсин.
3. Белгилансинки:
Wи-Фи технологияси бўйича симсиз маълумотлар узатиш учун сигнал қувватидан қатъий назар 2400-2483,5 МГс ва 5000-5999МГс радиочастота полосаларида эксплуататсион йиғим ва радиочастота спектридан фойдаланганлик учун тўлов ундирилмайди;
давлат кўчмас мулкидан телекоммуникация обектларини ўрнатиш учун фойдаланганлик ижара тўловининг энг кам ставкалари, оширувчи коэффициентларни қўлламаган ҳолда, “симли электр алоқаси”дан фойдаланиш мақсади бўйича ставкага тенг миқдорда қўлланилади.
4. Телекоммуникация операторлари ва провайдерларига 2019-йил 1-июлдан бошлаб давлат субдоменида (gov.uz) жойлаштирилган ахборот ресурсларига киришда ишлатиладиган трафик учун ҳақ олмаслик тавсия этилсин.
5. Телекоммуникация операторлари ва провайдерларига 2022-йил 1-январга қадар телекоммуникация обектларини қуриш-монтаж ишларини, радиоэлектрон воситаларни ўрнатиш майдончаларини (жойларини) ўрнатилган тартибда келишгандан сўнг, лойиҳа-смета ҳужжатларини ишлаб чиқиш билан параллел равишда амалга оширишга истисно тариқасида рухсат этилсин.
6. Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлиги Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари, манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда жамоат, маъмурий, турар жой ва саноат мақсадларидаги бинолар ва иншоотларни лойиҳалашга топшириқларни ҳамда лойиҳа-смета ҳужжатларини ишлаб чиқиш ва келишиш босқичларида мажбурий тартибда қуйидаги талабларни кўзда тутсинлар:
биноларда телекоммуникация обектларини ўрнатиш учун тегишли майдонлар ва инфратузилмаларни, уларга электр таъминотини келтирган ҳолда, ажратилишини;
бинолар ичида телефония, маълумотлар узатиш ва Интернет тармоқлари, кабел телевидение ва эфир телевидениясини жамоавий қабул қилиш тизимлари, шунингдек, “хавфсиз уй” ва қўриқлаш сигнализацияси кабелларини ўтказиш учун паст токли кабел шахталари мавжудлигини;
турар жой, жамоат, маъмурий ва саноат ҳудудларида телекоммуникация линияларини ётқизиш ва телекоммуникация обектларини (телекоммуникация шкафлари, антенна миноралари, мачталари ва бошқалар) ўрнатиш учун тегишли ер участкалари ажратилишини.
7. Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги:
телекоммуникация операторлари ва провайдерларига телекоммуникация объектларини ўрнатишга ҳар тарафлама кўмак берсин, шунингдек, заруратга кўра, уларнинг темир йўллар бўйидаги электр тармоқларига уланишини таъминласин;
йўл-транспорт инфратузилмасини қуриш ва капитал таъмирлашда бир вақтда темир йўллари бўйлаб, шунингдек, заруратга кўра, автомобил йўллари бўйлаб келгусида телекоммуникация операторлари ва провайдерларига ижарага бериш учун телекоммуникация канализациясини қуришни кўзда тутсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги:
Молия вазирлиги ҳузуридаги Давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги билан биргаликда икки ой муддатда телекоммуникация инфратузилмасини яратиш ҳамда олис ва қишлоқ аҳоли пунктларидаги бюджет ташкилотларга, шунингдек, аҳоли ва хўжалик юритувчи субектларга хизмат кўрсатиш бўйича лойиҳаларни давлат-хусусий шериклик шартлари асосида амалга ошириш тартибини ишлаб чиқсин ва тасдиқласин;
икки ой муддатда Қорақалпоғистон Республикаси ва ҳар бир вилоят марказларида тадбиркорлик субъектлари, шу жумладан, телекоммуникация операторлари ва провайдерларининг сервер ҳамда телекоммуникация қурилмаларини замонавий майдончаларда жойлаштириш бўйича хизматлар мажмуасини тақдим этувчи хостинг ва трафик алмашуви марказларини ташкил этиш бўйича “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқсин ва тасдиқласин;
ҳар чоракда Ўзбекистон Республикаси Очиқ маълумотлар порталида кенг полосали уланиш ва мобил Интернет қамрови зоналари тўғрисида ҳудудлар кесимидаги маълумотларни чоп этиб борсин.
9. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари телекоммуникация операторлари ва провайдерларининг мурожаатлари асосида олис ва қишлоқ аҳоли пунктларида, туристик ва рекреатсион зоналарда, магистрал автомобил ва темир йўллари бўйларида доимий фойдаланиш (ёки узоқ муддатли ижара) ҳуқуқида телекоммуникация тармоқларини, шу жумладан, оптик-толали алоқа линияларини, антенна минора ва мачталарини ҳамда телекоммуникация обектларини ўрнатиш хоналарини қуриш учун ер участкаларининг ўз вақтида ажратилишини таъминласин.
10. Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда уч ой муддатда илғор халқаро тажрибадан келиб чиққан ҳолда мобил алоқа ва симсиз уланиш қурилмаларидан турли частоталардаги электромагнит нурланиши таъсири хавфсизлигининг санитария қоидалари ва меёрларини қайта кўриб чиқсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги “Ўзбекенерго” АЖ билан биргаликда олис ва қишлоқ аҳоли пунктларида, туристик ва рекреацион зоналарда, магистрал автомобил ва темир йўллар бўйларида қуйидагиларни ўʻз вақтида таъминлаб борсин:
телекоммуникация операторлари ва провайдерлари мурожаатлари бўйича телекоммуникация объектларини электр тармоқларига улаш;
вилоятлар ва туманлар марказларидаги мобил алоқа тармоқлари базавий станцияларини ҳамда телекоммуникация операторлари ва провайдерларининг марказий богʻламаларини, телерадиоэшиттириш обектларини электр тармоқларидан оʻчирилмайдиган тоифали обектлар қаторига киритиш;
электр тармоқлари таянч устунларига телекоммуникация тармоқларини бегʻараз асосда оʻрнатишга (осишга) рухсат бериш.
12. 2022-йил 1-январга қадар юридик шахслар томонидан олиб кириладиган телекоммуникация воситалари иловага мувофиқ божхона тоʻловларини тоʻлашдан (қоʻшилган қиймат солигʻи ва божхона расмийлаштируви учун йигʻимлардан ташқари) озод этилсин.
13. Оʻзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Туризмни ривожлантириш давлат қоʻмитаси, Маданият вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда Самарқанд, Бухоро ва Хива шаҳарларидаги туристик обектларда босқичма-босқич, шу жумладан, 2019-йилда давлат-хусусий шериклик шартларида Интернет тармогʻидан симсиз фойдаланиш боʻйича оммавий нуқталарни ташкил этсин.
14. Оʻзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги телекоммуникация инфратузилмасини ривожлантириш учун товарлар (ишлар, хизматлар)ни харид қилишга техник топшириқларни комплекс экспертизадан оʻтказиш ва тегишли хулоса беришни улар киритилган санасидан бошлаб икки ҳафта муддатда таʼминласин.
15. Оʻзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда уч ой муддатда Оʻзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига:
илгʻор халқаро тажрибани инобатга олган ҳолда телекоммуникация обектларини олиб кириш, лойиҳалаш, қуриш ва фойдаланишга қабул қилишда рухсат бериш тартиб-таомилларини тубдан такомиллаштириш ва қисқартириш;
қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган оʻзгартириш ва қоʻшимчалар тоʻгʻрисида таклифлар киритсин.
16. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Оʻзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Оʻзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи оʻринбосари А.Ж.Раматов зиммасига юклансин.

О мерах по ускорению развития телекоммуникационной инфраструктуры в населенных пунктах Республики Узбекистан
Постановление Президента Республики Узбекистан
В стране реализуются комплексные организационно-технические меры по модернизации и расширению телекоммуникационной инфраструктуры, что позволяет улучшить качество обслуживания и увеличить виды телекоммуникационных услуг, в том числе охват сетями мобильной связи.
Вместе с тем все еще недостаточными являются темпы развития телекоммуникационной инфраструктуры в отдаленных и сельских населенных пунктах, туристических и рекреационных зонах, вдоль магистральных автомобильных и железных дорог, а также сетей беспроводного широкополосного доступа к сети Интернет.
В целях устранения негативных факторов, влияющих на ускоренное развитие сетей телекоммуникаций, обеспечения доступности электронных государственных услуг, а также создания необходимой инфраструктуры для развития цифровой экономики в регионах:
1. Установить, что:
сети, сооружения, средства и объекты телекоммуникаций, базовые станции мобильной связи операторов и провайдеров, в том числе установленные на арендованных территориях арендодателей (далее – объекты телекоммуникаций), независимо от формы собственности относятся к объектам инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
не допускается строительство и принятие в эксплуатацию общественных, промышленных, жилых, административных зданий и сооружений, за исключением зданий и сооружений, по которым проектно-сметная документация утверждена до 1 июля 2019 года, без подведения объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры, в том числе кабельной канализации, слаботочных кабельных шахт, площадей и инфраструктуры для размещения телекоммуникационного оборудования;
перенос, демонтаж, а также любое вмешательство в функционирование объектов телекоммуникаций третьими лицами осуществляется при отсутствии иных возможностей решения возникших вопросов и исключительно по согласованию с владельцем указанных объектов. При этом затраты операторов и провайдеров телекоммуникаций на проведение работ по переносу или демонтажу объектов телекоммуникаций, их пуско-наладке покрываются в полном объеме инициатором данных изменений;
при наличии заявления от проживающего в здании лица на предоставление услуг телекоммуникаций товарищества частных собственников жилья не вправе отказывать или препятствовать операторам и провайдерам телекоммуникаций в проведении сетей телекоммуникаций внутри зданий с использованием слаботочных кабельных шахт, площадей и инфраструктуры для размещения телекоммуникационного оборудования на безвозмездной основе, за исключением монтажа базовых станций мобильной связи.
2. Внедрить с 1 августа 2019 года порядок, согласно которому:
а) операторам и провайдерам телекоммуникаций, обеспечившим создание телекоммуникационной инфраструктуры для бюджетных организаций, находящихся в отдаленных и сельских населенных пунктах, на условиях государственно-частного партнерства, за исключением операторов мобильной связи, в течение 10 лет гарантируются:
пользование их услугами бюджетными организациями и государственными унитарными предприятиями в отдаленных и сельских населенных пунктах;
предоставление со стороны АК «Узбектелеком» услуги доступа к сети Интернет по единым тарифам независимо от места подключения;
предоставление бюджетными организациями и государственными унитарными предприятиями в отдаленных и сельских населенных пунктах на безвозмездной основе площадей и инфраструктуры для размещения средств телекоммуникаций, предназначенных для обслуживания данной организации и других юридических лиц, а также населения в данном регионе;
б) при исчислении налога на прибыль и единого налогового платежа операторов и провайдеров телекоммуникаций налогооблагаемая база уменьшается на сумму средств, направляемых на создание объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры для бюджетных организаций и государственных унитарных предприятий в отдаленных и сельских населенных пунктах.
Министерству финансов Республики Узбекистан по заявкам бюджетных организаций, находящихся в отдаленных и сельских населенных пунктах, выделять средства, необходимые для пользования телекоммуникационными услугами, после их подключения к сетям телекоммуникаций.
3. Определить, что:
вне зависимости от мощности сигнала эксплуатационный сбор и оплата за использование радиочастотного спектра для беспроводной передачи данных по технологии Wi-Fi в полосах радиочастот 2400–2483,5 МГц и 5000–5999 МГц не взимаются;
за пользование недвижимостью государственной собственности для установки объектов телекоммуникаций применяются минимальные ставки арендной платы, равные ставке по цели использования «электропроводная связь», без применения повышающих коэффициентов.
4. Рекомендовать операторам и провайдерам телекоммуникаций начиная с 1 июля 2019 года не тарифицировать трафик, используемый для доступа в информационные ресурсы, размещенные в государственном субдомене (gov.uz).
5. Разрешить, в порядке исключения, операторам и провайдерам телекоммуникаций в срок до 1 января 2022 года осуществлять строительно-монтажные работы объектов телекоммуникаций параллельно с разработкой их проектно-сметной документации, после согласования в установленном порядке площадок (мест размещения) радиоэлектронных средств.
6. Министерству строительства Республики Узбекистан совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента, заинтересованными министерствами и ведомствами в обязательном порядке на стадии разработки и согласования заданий на проектирование и проектно-сметной документации на строительство зданий и сооружений общественного, административного, жилищного и промышленного назначения предусматривать требования по:
отведению в зданиях соответствующих площадей и инфраструктуры для размещения объектов телекоммуникаций с подведением к ним электропитания;
наличию внутри зданий слаботочных кабельных шахт для прокладки кабельных сетей телефонии, передачи данных и сети Интернет, систем кабельного и коллективного приема эфирного телевидения, а также систем «безопасный дом» и охранной сигнализации;
отведению на жилых, общественных, административных и промышленных территориях соответствующих земельных участков для прокладки линий телекоммуникаций и установки объектов телекоммуникаций (телекоммуникационных шкафов, антенных башен, мачт и других).
7. Министерству транспорта Республики Узбекистан:
оказывать всестороннее содействие операторам и провайдерам телекоммуникаций в установке объектов телекоммуникаций, а также, при необходимости, обеспечивать их подключение к электрическим сетям, находящимся вдоль железных дорог;
предусмотреть при строительстве и капитальном ремонте дорожно-транспортной инфраструктуры одновременное строительство вдоль железных дорог, а также, при необходимости, вдоль автомобильных дорог телекоммуникационной канализации для дальнейшего предоставления в аренду операторам и провайдерам телекоммуникаций.
8. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан:
совместно с Агентством по развитию государственно-частного партнерства при Министерстве финансов в двухмесячный срок разработать и утвердить порядок реализации проектов на условиях государственно-частного партнерства по созданию телекоммуникационной инфраструктуры и оказанию услуг в отдаленных и сельских населенных пунктах для бюджетных организаций, а также населения и хозяйствующих субъектов;
в двухмесячный срок разработать и утвердить «Дорожную карту» по созданию центров хостинга и обмена трафиком в Республике Каракалпакстан и каждом областном центре с предоставлением комплекса услуг по размещению на современных площадках серверного и телекоммуникационного оборудования субъектов предпринимательства, в том числе операторов и провайдеров телекоммуникаций;
ежеквартально публиковать на Портале открытых данных Республики Узбекистан статистические данные о зоне охвата широкополосного доступа и мобильного Интернета в разрезе регионов.
9. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента по заявкам операторов и провайдеров телекоммуникаций своевременно обеспечивать отвод земельных участков на праве постоянного пользования (или долгосрочной аренды) для строительства сетей телекоммуникаций, в том числе волоконно-оптических линий связи, антенных башен и мачт, а также помещений для монтажа объектов телекоммуникаций в отдаленных и сельских населенных пунктах, туристических и рекреационных зонах, вдоль магистральных автомобильных и железных дорог.
10. Министерству здравоохранения совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в трехмесячный срок пересмотреть, исходя из передового зарубежного опыта, санитарные правила и нормы безопасности воздействия различных частот электромагнитных излучений от оборудования мобильной связи и беспроводного доступа.
11. Министерству энергетики Республики Узбекистан совместно с АО «Узбекэнерго» своевременно обеспечивать в отдаленных и сельских населенных пунктах, туристических и рекреационных зонах, вдоль магистральных автомобильных и железных дорог:
подключение объектов телекоммуникаций к электрическим сетям по заявкам операторов и провайдеров телекоммуникаций;
отнесение базовых станций сетей мобильной связи в областных и районных центрах, а также центральных узлов операторов и провайдеров телекоммуникаций, объектов телерадиовещания к категорированным объектам, не отключаемым от электрических сетей;
предоставление на безвозмездной основе разрешений для установки (подвески) сетей телекоммуникаций на опорных столбах электрических сетей.
12. Освободить сроком до 1 января 2022 года от уплаты таможенных платежей (кроме налога на добавленную стоимость и сборов за таможенное оформление) ввозимые юридическими лицами средства телекоммуникаций согласно приложению.
13. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций, Государственному комитету по развитию туризма, Министерству культуры Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами поэтапно обеспечить на туристических объектах, в том числе в 2019 году в городах Самарканде, Бухаре и Хиве, создание публичных точек беспроводного доступа к сети Интернет на условиях государственно-частного партнерства.
14. Министерству экономики и промышленности Республики Узбекистан обеспечить проведение комплексных экспертиз и выдачу соответствующих заключений по техническим заданиям на закупку товаров (работ, услуг) для развития телекоммуникационной инфраструктуры в двухнедельный срок с даты их внесения.
15. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по:
кардинальному совершенствованию и сокращению сроков разрешительных процедур при ввозе, проектировании, строительстве и вводе в эксплуатацию объектов телекоммуникаций с учетом передового международного опыта;
изменениям и дополнениям в законодательство, вытекающим из настоящего постановления.
16. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Раматова А.Ж.