FALLING WALL LAB - Берлин деворининг қулаши 20-йиллиги шарафига Германияда яратилган лойиҳадир. Бу ёш олимлар ўзларининг инноватсион ғояларини илмий, ижтимоий, саноат ёки бизнес соҳаларида тақдим этиш имконини берувчи конферентсия ҳисобланади.
«FALLING WALL LAB» икки босқичда амалга оширилади: иштирок этувчи мамлакатларда, биринчи навбатда, миллий миқёсда жамоатчилик презентатсиялари биринчи саралаш босқичи давомида ўтказилади.
3 май куни Тошкентда Германия элчихонаси томонидан ташкил этилган FALLING WALL LAB TASHKENT танлови доирасида бизнес намуналари, инноватсион лойиҳалар ва ғоялар тақдимоти бўлиб ўтди. Инҳа университети талабалари Жавоҳир Жўрахонов ва унинг жамоаси "MakeCraft" бошланғич лойиҳасини тақдим этиб, биринчи ўринни қўлга киритишди.
MakeCraft - мавжуд материаллатдан масалан, пластмассадан, каучукдан чиройли ва фойдали нарсаларни яратиш имконини берувчи платформадир. Бу лойиҳа мақсади ҳам одамларни атроф-муҳитни ифлосланишини камайтиришга ундаш ҳисобланади.
Жавоҳир Журахонов Германияга 8-9 ноябрь кунлари Германияда ҳар йили ўтказиладиган сиёсат, фан, иқтисодиёт, маданият ва оммавий ахборот воситаларининг вакиллари иштирокида ўтказиладиган "FALLING WALL LAB" нинг якуний босқичида ўз лойиҳасини тақдим этиш учун Германияга йўлланмани қўлга киритди.

Falling Walls Lab — проект, созданный в Германии в честь 20-летия падения Берлинской стены. Это новая ежегодная междисциплинарная конференция, на которой молодые гении могут представить свои инновационные идеи в научной, общественной, производственной или бизнес сфере.
«FALLING WALL LAB» проводится в два этапа: в участвующих странах сначала на национальном уровне проводится первый отборочный тур с общественными презентациями.
3 мая в Ташкенте состоялся просмотр презентаций исследовательских работ, бизнес-моделей, инновационных проектов и идей в рамках конкурса Falling Walls Lab Tashkent, организованного Посольством Германии.
Студенты Университета Инха в г.Ташкенте Жавохир Журахонов и его команда презентовали стартап проект MakeCraft и заняли первое место.
MakeCraft представляет собой платформу, где каждый используя подручные средства сможет создавать красивые и полезные предметы из второсырья, например, пластика, резины. Тем самым мотивировать людей снизить уровень загрязнения окружающей среды.
Джавохир Журахонов получил приглашение в Германию, чтобы презентовать свой проект на финальном этапе «FALLING WALL LAB», ежегодно проводимом 8 – 9 ноября в Берлине с участием знаменитых немецких и международных представителей сферы политики, науки, экономики, культуры и СМИ.