10-июнда Тошкентда Халқаро электралоқа иттифоқи (ХEИ)нинг МДҲ ва қўшни давлатлар учун радиоалоқа бўйича 2019-йилги 5 кунлик Ҳудудий семинари ўз ишини бошлади.
Семинар ХEИ томонидан Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги кўмагида ўтказилмоқда. ХEИ шафелигидаги мазкур мавзуга бағишланган семинар республикамизда 2010-йилда бўлиб ўтган.
Семинарнинг асосий мақсади мазкур йўналишда тажриба алмашиш ва ушбу спектрни халқаро миқёсда тартибга солиш ҳамда радиочастота спектри ва йўлдошли орбиталардан фойдаланишнинг самарадорлигини ошириш бўйича ХEИ маълумотларига эга бўлишдан иборат.
Семинар ишида Беларусь, Қозоғистон, Қирғизистон, Латвия, Литва, Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси, шунингдек, Алоқа соҳасида Ҳудудий ҳамдўстликнинг Ижроия қўмитаси, ХEИнинг Радиоалоқа бюроси мансабдор шахслари ва мутахассислари иштирок этмоқда.
Тадбирда, шунингдек, Ўзбекистондан радиочастота спектри масалалари билан шуғулланувчи давлат органлари, муассасалар, ташкилотлар, илмий-тадқиқот ташкилотлари мутахассислари ҳам қатнашмоқда.
Семинар доирасида ХEИ экспертлари томонидан частоталарни ўзлаштириш юзасидан ариза топшириш, текшириш ва имтиҳондан ўтказишда қўлланиладиган ва мамлакатларнинг алоқа маъмуриятлари томонидан ХEИнинг Радиоалоқа бюросига юбориладиган ХEИ Радиоалоқа бюроси дастурий таъминотидан фойдаланиш бўйича амалий машғулотлар ўтказилади. Тадбирнинг ўтказилиш даврида хорижий экспертларни жалб қилган ҳолда, “Спектрдан фойдаланишни бошқаришдаги тенденциялар ва янги радиоалоқа технологиялари” мавзуида форум ўтказилиши ҳам режалаштирилган.

10 июня в Ташкенте начал свою работу Региональный семинар Международного Союза Электросвязи (МСЭ) по радиосвязи.
Семинар проводится МСЭ при поддержке Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан. Семинар по данной теме под эгидой МСЭ проходил ранее в нашей республике в 2010 году.
Основной целью семинара является обмен опытом и получение информации МСЭ по международному регулированию спектра и вопросам повышения эффективности использования радиочастотного спектра
и спутниковых орбит.
В работе семинара участвуют представители Республик Беларусь, Казахстана, Кыргызстана, Латвии, Литвы, Узбекистана и Российской Федерации, а также должностные лица и специалисты Исполнительного комитета Регионального содружества в области связи, Бюро радиосвязи МСЭ.
В семинаре от Узбекистана также участвуют представители государственных органов, учреждений, организаций, занимающихся вопросами регулирования использования радиочастотного спектра, специалисты научно-исследовательских организаций.
В рамках семинара экспертами МСЭ будут проводиться практические занятия по использованию программного обеспечения Бюро радиосвязи МСЭ, применяемого для заявления, проверки и экзаменации частотных присвоений, направляемых в Бюро радиосвязи МСЭ администрациями связи стран, а также по использованию средств доступа к базам данных Бюро радиосвязи МСЭ. В период проведения мероприятия также запланировано
проведение форума на тему: «Тенденции в управлении использованием спектра и новые технологии радиосвязи» с привлечением ведущих зарубежных специалистов.