14-июнь куни Ўзбекистон ёшлар иттифоқи, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академияси ҳамда мазкур Академия қошидаги Ёшлар муаммоларини ўрганиш ва истиқболли кадрларни тайёрлаш институти томонидан “Ёшлар ижод саройи”да “Ёшларга оид давлат сиёсатини амалга ошириш стратегияси: мавжуд вазият ва ривожлантириш истиқболлари” мавзуида халқаро илмий-амалий анжуман ташкил этилди.
Тадбирда 14 та давлатдан халқаро экспертлар, мамлакатимизда фаолият юритаётган дипломатик корпус вакиллари ҳамда TIKA, JICA, KOICA, сингари халқаро ташкилотлар, Япониянинг Нагоя университети мутахассислари, республикамиздаги турли вазирлик ва идораларнинг раҳбарлари иштирок этди.
Халқаро анжуманда Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шуҳрат Содиқов иштирок этди ҳамда ёшларга замонавий ахборот технологияларини ўргатишнинг долзарб масалалари ва уларни ҳал этишга қаратилган чора-тадбирлар тўғрисида маъруза қилди.
Вазир ўз маърузасида бугунги кунда ривожланган мамлакатларда ахборот жамиятини шакллантириш мақсадида фуқароларни ёшлигидан технологияларни чуқур ўзлаштиришларига алоҳида эътибор қаратилиши, дастурлаш алоҳида касб эмаслиги, балки барча йўналишлардаги замонавий мутахассисларнинг тўлақонли шаклланишларига оид бир қатор долзарб масалаларни ўзида мужассамлаштирган, ҳар бир мутахассис билиши лозим бўлган фундаментал билимга айланиб бораётганини таъкидлади. Давлатимиз раҳбари томонидан илгари сурилган 5 та муҳим ташаббуснинг учинчисида айнан ушбу жиҳатларга алоҳида эътибор қаратилганини эътироф этди.
Анжуман доирасида дунё мамлакатлари тажрибасини инобатга олган ҳолда, ёшларга оид давлат сиёсатини амалга оширишда лозим бўлган вазифалар, ёшларда ҳуқуқий маданиятни юксалтириш, шунингдек, уларнинг бандлигини таъминлаш, ёшлар ўртасида ИТ соҳасида кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Министр ИКТ принял участие в международной научно-практической конференции по молодежным вопросам
14 июня во “Дворце творчества молодежи” Союз молодежи Узбекистана, Академия государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, а также Институт изучения проблем молодежи и подготовки перспективных кадров организовали международную научно-практическая конференцию на тему: “Стратегия реализации государственной молодёжной политики: состояние и перспективы развития”.
В мероприятии принимают участие международные эксперты из 14 стран, представители дипломатических корпусов, ведущие деятельность в нашей стране, специалисты международных организаций, таких как TIKA, JICA, KOICA, а также японского университета Nagoya, руководители различных министерств и ведомств республики.
В международной конференции принял участие Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шухрат Садиков и выступил с докладом об актуальных вопросах обучения молодежи современным информационным технологиям и мерах, направленных на их решение.
В своем докладе министр рассказал, что в современных развитых странах особое внимание уделяется более глубокому вовлечению молодежи в формирование информационного общества, отметив, что программирование – это не отдельная профеессия. Оно все более становится фундаментальным знанием, объединяющим ряд актуальных вопросов в процессе полноценного формирования современных специалистов, которым должен владеть каждый специалист. Он особо отметил, что в третьей из пяти важных инициатив, выдвинутых главой нашего государства, этим аспектам уделяется большое внимание.
В рамках конференции было отмечено, что в целях реализации и развития государственной молодежной политики, продвижения правовой культуры, обеспечения занятости и развития частного предпринимательства в сфере IT среди молодежи, принимается во внимание опыт зарубежных стран.