28-июнm куни Алоқа тарихи музейида қишлоқ ва шаҳар ўртасидаги турмуш шароитидаги тафовутни қисқартириш мақсадида телекоммуникация инфратузилмасини жадал ривожлантириш масалаларига бағишланган давра суҳбати ўтказилди.
Унда АКТ вазирлиги мутасаддилари, оператор ва провайдерлар, соҳада фаолият юритаётган тадбиркорлик субектлари раҳбарлари энг чекка ҳудудларда телекоммуникация инфратузилмасини жадал ривожлантириш масалаларини муҳокама қилдилар. Йиғилишда Вазирлик ҳудудий бошқармалари мутасаддилари видеоконференцалоқа орқали иштирок этди.
Аҳолининг турмуш шароитларини яхшилаш мақсадида амалга оширилаётган “Обод қишлоқ”, “Обод маҳалла” давлат дастурлари жойларда телекоммуникация инфратузилмасини ривожлантиришни талаб қилмоқда. Жорий йил 22-майда имзоланган “Ўзбекистон Республикаси аҳоли пунктларида телекоммуникация инфратузилмасини жадал ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Президенти қарори айнан телекоммуникация тармоқларини жадал ривожлантиришга салбий таъсир этувчи омилларни бартараф этиш, электрон давлат хизматларининг оммабоплигини таъминлаш, шунингдек, ҳудудларда рақамли иқтисодиётнинг ривожланиши учун зарур инфратузилмани яратишга қаратилгани билан аҳамиятлидир.
Тадбирда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири ўринбосари Қ.Юлдашев сўзга чиқиб, “Президент қарорини амалга ошириш орқали ўз саъй-ҳаракатларимизни мамлакатимиз барча ҳудудларига тенг йўналтира оламиз ва соҳамиз хизматларининг ялпи ички маҳсулотдаги улушини янада оширишга эришишамиз. Умид қиламизки, бу борадаги долзарб муаммоларни ҳал қилишда биргаликда ҳаракат қиламиз”, – дея таъкидлади.
Айни пайтда АКТ вазирлиги манфаатдор идоралар билан ҳамкорликда мазкур қарорда белгиланган вазифаларни бажариш бўйича ишларни бошлаб юборган. Жумладан, операторлар ва провайдерлар учун Интернет нархларининг пасайишига эришилди. Яъни, нархлар ўтган йилга нисбатан 3 баробар пасайтирилди. Ўтган йили 2300 км. атрофида оптик толали алоқа линиялари тортилган бўлса, охирги беш ойнинг ўзида бу 6000 км.дан ортиқни ташкил этди. Сўнгги олти ой ичида 1245 та мактаб, 734 та мактабгача таълим ва 349 та соғлиқни сақлаш муассасалари маълумотлар узатиш тармоқларига уланган. Йил охиригача яна 5000 ижтимоий объектни тармоққа улаш режалаштирилган. Бундан ташқари, кенг полосали уланишнинг 1,4 млн.дан ортиқ порти ишга туширилди, шундан жорий йилда 300 мингдан ортиғи ўрнатилди ва 690 минг абонент уланди. Мобил алоқа операторлари томонидан икки мингдан ортиқ база станциялари қурилди.

Состоялся круглый стол по развитию телекоммуникационных сетей в регионах
28 июня в Музее истории связи состоялся круглый стол, посвященный ускоренному развитию телекоммуникационной инфраструктуры с целью сокращения разрыва между сельскими и городскими районами.
На мероприятии должностные лица Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, операторы и провайдеры, руководители субъектов предпринимательства обсудили вопросы ускоренного развития телекоммуникационной инфраструктуры в самых отдаленных районах. В совещании приняли участие должностные лица территориальных управлений Министерства через сеанс  видеоконференцсвязи.
Государственные программы, направленные на улучшение условий жизни населения “Обод кишлок (Благоустроенное село)”, “Обод махалла (Благоустроенная махалля) ” требуют развития телекоммуникационной инфраструктуры на местах. Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по ускорению развития телекоммуникационной инфраструктуры в населенных пунктах Республики Узбекистан», подписанное 22 мая этого года № ПП-4329, имеет особое значение по устранению факторов, негативно влияющих на ускоренное развитие сетей телекоммуникаций, предоставление государственных услуг, а также является важным шагом на пути к созданию необходимой инфраструктуры для развития цифровой экономики в регионах.
На мероприятии выступил заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан К.Юлдашев, который отметил: «Реализуя задачи Постановления Президента, мы можем в равной степени направить наши усилия по развитию всех регионов страны и еще больше увеличить долю услуг в валовом внутреннем продукте. Мы надеемся, что будем работать вместе, в решении актуальных проблем”.
В то же время Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в сотрудничестве с соответствующими ведомствами приступило к выполнению задач, изложенных в Постановлении. В частности, снизились тарифы на Интернет для операторов и поставщиков услуг. Цены снижены более чем в 3 раза относительно предыдущего года.
Если в прошлом году было проложено всего 2300 км. волоконно-оптических линий связи, то  за последние пять месяцев, этот показатель составляет более 6000 км. За последние шесть месяцев 1245 школ, 734 дошкольных образовательных учреждений  и 349 учреждений здравоохранения были подключены к сетям передачи данных. К концу года планируется подключить к сети 5000 социальных объектов. Кроме того, в этом году было введено в эксплуатацию более 1,4 миллиона портов широкополосного доступа, из которых более чем 300 000 было установлено и подключено 690 000 абонентов. Операторы мобильной связи построили более двух тысяч базовых станций.