Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент Ахборот технологиялари университетининг Урганч филиалида “Моделлаштиришга асосланган дастурий инжиниринг соҳасида илғор усуллар” workshop дастури бўлиб ўтмоқда.
Workshop “Ўзбекистон-Германия 2016” дастурининг давоми саналиб, Германия федерал таълим вазирлиги кўмагида ташкил этилди. Workshop кўзланган мақсад – Германия ва Ўзбекистон ўртасида илмий техникавий ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган.
Workshop дастурига “Смарт моделинг” яъни “Ақлли моделлаштириш” илмий лойиҳаси асосий масала сифатида киритилган. Ушбу дастур ТАТУ ва Олденбург университетининг дастурий инжиниринг гуруҳи ҳамкорлиги доирасидаги лойиҳа бўлиб, ҳамкор олийгоҳлар ортасида тажриба алмашувини назарда тутади.
Workshop дастурида моделлаштириш инжинирингида эҳтиёжга асосланган ривожланиш техникаси, усуллари ва илмий янгиликлари, ақлли моделлаштириш техникаси татбиқи киритилган бўлиб, уларни келажакда интенсив дастурлаш тизимларига йўналтириш масалалари кўриб чиқиладиган бўлди.

В Ургенчском филиале Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хорезми проходит программа workshop «Передовые методы программного инжиниринга на основе моделирования».
Workshop является продолжением программы «Узбекистан-Германия 2016», организованного при поддержке Министерства федерального образования Германии. Цель workshop – развитие научно-технического сотрудничества между Узбекистаном и Германией.
В программу workshop в качестве основного вопроса включен «Смарт моделинг», т.е. «Умноемоделирование». Данная программа является проектом в рамках сотрудничества группы программного инжиниринга ТУИТ и Университета Ольденбург, который предполагает обмен опытом между университетами-партнерами.
Программа workshop включает в себя внедрение техники развития на основе потребностей в инжиниринге моделирования, методов и научных новинок, техники умного моделирования, рассматриваются вопросы их ориентирования на интенсивное программирование.