2019-йил 10-июлда Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирининг биринчи ўринбосари О.Умаров Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ДИИҲБ) Эҳтиёжларни баҳолаш Миссиясининг Сайловлар бўйича Департаменти бошлиғи А.Шлик билан учрашди.
Бўлиб ўтган мулоқот давомида ЕХҲТ ДИИҲБ делегацияси Ўзбекистон Республикаси сайлов тизимига ахборот-коммуникация тизимларини жорий этиш жараёнлари тўғрисида батафсил хабардор этилди.

10 июля 2019 года первый заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан О.Умаров встретился с Миссией по оценке потребностей Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) во главе с начальником Департамента по выборам А.Шлыком.
В ходе состоявшейся беседы делегация БДИПЧ ОБСЕ была подробно проинформирована о принимаемых мерах по внедрению современных информационно-коммуникационных технологий в избирательный процесс Республики Узбекистан.