17-июль куни Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири ўринбосари Қ.Юлдашев Афғонистон коммуникациялар ва ахборот технологиялари вазири ўринбосари Х.Хедояти билан учрашди.
Мулоқот чоғида томонлар ахборот-коммуникация технологиялари соҳасида икки томонлама ҳамкорлик улкан салоҳиятга эга эканини қайд этдилар ва ўзаро манфаатли бўлган устувор йўналишларда шерикликни кенгайтириш истиқболлари юзасидан фикр алмашдилар.
Жумладан, томонлар икки мамлакат алоқа операторлари ўртасида телекоммуникация хизматларининг ўзаро ҳажмини ошириш масалаларини қўллаб-қувватлашларини билдирдилар.
Ўзбекистондаги соҳа олий таълим муассасалари базасида кадрлар тайёрлаш ва ИТ-мутахассисларнинг малакасини ошириш бўйича ҳамкорлик истиқболларига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашув якунларига кўра, экспертлар даражасида музокараларни давом эттириш учун ҳамкорликдаги ишчи гуруҳини ташкил этиш бўйича келишувга эришилди.

Встреча с заместителем министра коммуникаций и информационных технологий Афганистана
17 июля состоялась встреча заместителя министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан К.Юлдашева с заместителем министра коммуникаций и информационных технологий Афганистана Х.Хедаяти.
В ходе беседы стороны отметили большой потенциал двустороннего сотрудничества в области информационно-коммуникационных технологий и обменялись мнениями по перспективам дальнейшего расширения партнерства в приоритетных направлениях, представляющих взаимный интерес.
В частности, стороны выразили поддержку расширения объемов взаимных услуг телекоммуникаций между операторами связи двух стран, прежде всего услуг доступа к международной сети Интернет и высокоскоростных транзитных каналов связи.
Отдельное внимание было уделено перспективам сотрудничества в области подготовки кадров и повышения квалификации IT-специалистов на базе профильных высших учебных заведений Узбекистана.
По итогам встречи достигнута договоренность создать совместную рабочую группу для продолжения переговоров на экспертном уровне.