Бугун, 24-июль куни Ўзбекистондаги биринчи дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик парки – ИТ Паркнинг расмий очилиш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шуҳрат Содиқов, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирининг биринчи ўринбосари Олим Умаров, Ҳиндистон дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари парклари жамияти (STPI) директори жаноб Омкар Рай, ИТ Парк директори Фарҳод Ибрагимов ва бошқалар иштирок этди.
Тантанали кеча меҳмонлари ИТ Парк бўйлаб экскурсия давомида мамлакатда стартапларни ривожлантиришга қаратилган эко-муҳит ва инфратузилма билан танишди.
ИТ Паркнинг Қабул Ҳайъати томонидан танлаб олинган биринчи стартап лойиҳалар алоҳида эътибор марказида бўлди. Танловдан ўтган дастлабки 15 та стартаперлар орасида:
– Акселерация дастури бўйича лойиҳалар: Fastаgo – Игорь Ким; Document Scanner – Шухрат Захидов; Electronic Shelf Label – Музаффар Махкамов; Agromart – Акбар Бобохонов; Arzon Apteka – Даник Камилов; Meteostation – Владимир Алатарцев.
– Инкубация дастури бўйича лойиҳалар: Revisor – Исломали Нуралиев; Event – Шохруххон Умаров; Altmed – Махмуджон Содиков; Worklance – Бекзодхон Махкамов; Delivera – Азиз Курбонов; Spherra – Рустам Юлдашев; АйдаТуда – Владислав Вавилов; Patient Monitor – Мурод Ахунов; LockerPost – Рустам Асимов.
Тадбир давомида биринчи стартап лойиҳага Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шуҳрат Содиқов сертификат топширди.
Ташкилотчиларнинг сўзларига кўра, яқин келажакда ИТ Парк учун коворкинг маркази, ИТ академия, ИТ лаборатория ва ИТ меҳмонхонани ўз ичига олувчи учта янги бинони топшириш, шунингдек, бошқа ҳудудлардаги ёшлар ўз ғояларини рўёбга чиқариши учун енгиллик яратиш мақсадида мамлакатимиз минтақаларида ҳам ИТ Паркнинг филиалларини очиш режалаштирилган.
ИТ Парк бу – истиқболли стартап лойиҳаларини йўлга қўйиш ва уларни бозорга олиб чиқишга хизмат қиладиган, фан ва таълим муассасалари билан интеграциялашув орқали амалга оширишга мўлжалланган мажмуа бўлиб, у зарур бино, иншоот ва ускунларни ўз ичига олади. ИТ Парк фаол иқтидор эгаларини ҳуқуқий, бухгалтерия, маркетинг ва илмий-педагогик масалаларда қўллаб-қувватлаш орқали ўз бизнес лойиҳаларини чинакам бизнесга айлантириш учун барча имконият берадиган маскандир.

В Ташкенте открылся первый в Узбекистане IT-Парк
Сегодня, 24 июля состоялось официальное открытие первого в Республике Узбекистан Технологического парка программных продуктов и информационных технологий – IT-Парк.
На мероприятии участвовали министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шухрат Садиков, первый заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Олимжон Умаров, генеральный директор Общества парков программных технологий Индии (STPI) Омкар Раи, директор IT-Парка Фарход Ибрагимов и другие.
Гости торжественного вечера во время экскурсии по IT-Парку ознакомились с созданной экосистемой и инфраструктурой, направленной на развитие стартапов в стране.
Особого внимания удостоились первые стартап-команды IT-Парка, которые прошли отбор Консультационного Совета, в числе которых 15 проектов:
– По программе акселерации: Fastаgo – Игорь Ким; Document Scanner – Шухрат Захидов; Electronic Shelf Label – Музаффар Махкамов; Agromart – Акбар Бобохонов; Arzon Apteka – Даник Камилов; Meteostation – Владимир Алатарцев.
– По программе инкубации: Revisor – Исломали Нуралиев; Event – Шохруххон Умаров; Altmed – Махмуджон Содиков; Worklance – Бекзодхон Махкамов; Delivera – Азиз Курбонов; Spherra – Рустам Юлдашев; АйдаТуда – Владислав Вавилов; Patient Monitor – Мурод Ахунов; LockerPost – Рустам Асимов.
На церемонии открытия первому стартап-проекту сертификат вручил министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухрат Садиков.
По словам создателей, в скором будущем откроются не только три блока IT-Парка, которые включают в себя коворкинг-центр, IT-академию, IT-лаборатории и даже IT-отель, но и филиалы по всему Узбекистану для развития IT-предпринимательства в регионах.
IT-Парк – это программы бизнес-инкубации, акселерации и венчурного финансирования, а также комплекс объектов, зданий, сооружений и оборудования, предназначенных для обеспечения запуска и выведения на рынок перспективных стартап-проектов.