Ахборот тарқатиш соҳасидаги қонунчиликни янада такомиллаштириш бўйича парламент эшитуви
2019 йил 12 сентябр куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги ЎзЛиДеП ва “Миллий тикланиш” демократик партияси фракциялари депутатларидан иборат Демократик кучлар блоки ташаббуси билан “Ахборот тарқатиш соҳасидаги қонунчиликни янада такомиллаштириш” мавзусида парламент эшитуви бўлиб ўтди.
Мажлис кун тартибидаги масала юзасидан Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шуҳрат Содиқов ва бир қатор вазирликлар раҳбарларининг ахборотлари тингланди.
— Интернет тармоғидаги ахборотдан самарали ва мақсадли фойдаланишни шакллантириш учун биринчи навбатда ундан фойдаланиш маданиятини юксалтириш ҳамда хавфсиз интернет муҳитини шакллантириш борасидаги ишлар самарадорлигини ошириш муҳим аҳамият касб этади. Интернет тармоғининг миллий сегментини янада бойитиш, аҳолининг ахборотга эга бўлган эҳтирожларини қондириш, ёшларимиз тарбиясига салбий таъсир кўрсатувчи хорижий ахборот ресурслардан ҳимоя қилиш борасида миллий маънавий ва тарбиявий ахборот ресурсларини ишлаб чиқиш ишларини янада самарали олиб боришимиз керак, — деди АКТ вазири Ш.Содиқов ўз ахборотида.
Бугунги кунда Ўзбекистонда ахборотни тарқатиш соҳасини ривожлантириш ва унинг хавфсизлигини таъминлаш йўналишини тартибга солувчи 20дан ортиқ қонунларда конституциявий тамойиллар (сўз эркинлиги, ахборотдан фойдаланиш эркинлиги, шахсий маълумотлар ҳимояланиши ва бошқалар) ўз ифодасини топган.
Парламент эшитувида Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шуҳрат Содиқов интернет тармоғида миллий контентни ривожлантириш, ахборот тарқатишда ахборот хавфсизлигини таъминлаш ва телекоммуникация технологиялари инфратузилмасини ривожлантириш, қонун ҳужжатлари лойиҳаларини аҳоли ва тадбиркорлик субъектлари билан муҳокама қилиш, телерадиоэшиттиришлар ва даврий нашрларни тарқатиш йўналишларда вазирлик томонидан амалга оширилган ва оширилаётган ишлар, келгусидаги асосий вазифаларга батафсил тўхталди. Шунингдек, вазир Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатларининг саволларига атрофлича жавоб берди.

12 сентября 2019 года по инициативе блока демократических сил Законодательной палаты Олий Мажлиса в составе депутатов фракций УзЛиДеП и Демократической партии “Миллий тикланиш” состоялись парламентские слушания на тему “Дальнейшее совершенствование законодательства в сфере распространения информации”.
По вопросу повестки дня заседания заслушана информация министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шухрата Садыкова и руководителей ряда министерств.
- Для формирования эффективного и целевого использования информации в сети Интернет важное значение имеет повышение эффективности работы, прежде всего, по повышению культуры ее использования и формированию безопасной интернет-среды. Мы должны более эффективно вести работу по разработке национальных духовных и воспитательных информационных ресурсов по дальнейшему обогащению национального сегмента сети Интернет, удовлетворению потребностей населения, по получению информации от зарубежных информационных ресурсов, оказывающих негативное влияние на воспитание молодежи, — сказал министр ИКТ Ш.Садыков в своей информации.
На сегодняшний день в более чем 20 законах, регулирующих развитие сферы распространения информации в Узбекистане и обеспечение ее безопасности, изложены конституционные принципы (свобода слова, свобода доступа к информации, защита персональных данных и другие).
На парламентском слушании министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухрат Садыков подробно остановился на проводимой министерством работе по развитию национального контента в сети Интернет, обеспечению информационной безопасности и развитию инфраструктуры телекоммуникационных технологий при распространении информации, обсуждению проектов законов с населением и субъектами предпринимательства, распространению телерадиопередач и периодических изданий, основных задачах на будущее. Министр также подробно ответил на вопросы депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса.