«ИCТWEЭК Узбекистан 2019» ахборот-коммуникация технологиялари ҳафталигига старт берилди
2019 йил 24 сентябр куни Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Халқаро савдо маркази (ИТC)да «ИCТWEЭК Узбекистан 2019» ҳафталигининг расмий очилишига бағишланган матбуот анжуманини ўтказди.
Матбуот анжуманида Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирининг биринчи ўринбосари, «ИCТWEЭК Узбекистан 2019» ташкилий қўмитаси раиси Олимжон Умаров сўзга чиқди.
Матбуот анжуманида сўзга чиққанлар ҳафталик доирасидаги муҳим тадбирлар ва жиҳатларга урғу беришди.
Тошкент шаҳрида «ИCТEХПО 2019» кўргазмаси, «ДИГИТАЛ УЗБEКИСТАН» ҳамда «Инноватсион технологиялар ва ШҲТнинг инноватсион ривожланиш» форумлари, «МГов Аwард» ҳамда «Софтлине Cйберсеcуритй Дай» конференциялари ва қатор тадбирлар ўтказилади. Бир пайтнинг ўзида «ИCТEХПО 2019» кўргазмаси ва бошқа бир қатор тадбирлар Фарғона шаҳрида ҳам бўлиб ўтади.
Эртанги форумни Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялар ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шуҳрат Содиқов ҳамда Беларус Республикаси алоқа ва ахборотлаштириш вазири Константин Шулган кириш сўзлари билан очиб бериши кутилмоқда.
Форумда Ўзбекистондан ташқари, Беларус, Россия, Хитой, Буюк Британия, Украина, Жанубий Корея каби мамлакатлардан маърузачилар иштирок этади. Электрон тижорат, рақамли иқтисодиёт, рақамли соғлиқни сақлаш, рақамли таълим, нарсалар интернети, 5Г ва албатта стартаплар каби энг илғор ва долзарб мавзулар кун тартибидан ўрин олади.
«ИCТEХПО 2019» кўргазмаси 25—27-сентябр кунлари Тошкент шаҳридаги «Ўзекспомарказ» МКМ ҳамда Фарғона шаҳридаги ТАТУ Фарғона филиалида бўлиб ўтади.
Кўргазмада ахборот технологиялар ва хизматлар бозорида тақдим этилган замонавий технологиялар ва ечимлар намойиш этилади. Ушбу кўргазмада маҳаллий ва халқаро компанияларга жой ажратилган.
Жаҳоннинг етакчи телекоммуникация брендлари, ёритиш ва электр жиҳозларини этказиб берувчилари ва ишлаб чиқарувчилари, уяли телефон ишлаб чиқарувчилари, мамлакатимизнинг етакчи телекоммуникация операторлари, ахборот порталлари ва интернет-дўконлари, давлат идоралари ва бошқа компанияларнинг ускуналари намойиш этилади.
Давлат солиқ қўмитаси, мамлактимизнинг таълим, почта алоқаси соҳасидаги тизим интеграторлари ва ИТ-компаниялари, шунингдек АКТ соҳасидаги олий ўқув юртлари қаторида Россиянинг етакчи сунъий йўлдош алоқаси оператори ҳам кўргазмада қатнашади
Кўргазманинг дастлабки икки куни — 25 ва 26-сентябр кунлари Б2Б форматида — ишбилармонлар учун, учинчи куни — 27-сентябрда Б2C форматида — фойдаланувчиларга бағишланган.
Ўзбекистонда биринчи марта Бирлашган Араб Амирликлари ҳамкорлигида «МГов Аwард» давлат мобил иловаларини ишлаб чиқиш бўйича республика танлови бўлиб ўтади. Соғлиқни соғлиқни сақлаш, таълим, туризм, тадбиркорлик, транспорт ва логистика соҳаларидаги ишланмалар қабул қилинади. Мусобақага расман жорий йилнинг 26-сентябрида «Ўзекспомарказ» МКМнинг анжуманлар залида старт берилади.
Бу йилги ҳафталикда биринчи марта (26-сентябр куни Халқаро бизнес марказида) «Ахборот технологиялари ва ШҲТнинг инноватсион ривожланиши» форуми бўлиб ўтади. Эътиборли жиҳати, бу Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг илк инноватсион форуми ҳам бўлиб, анъанавий давом эттириб борилиши ренжалаштирилган.
Форум иштирокчилари — хорижий давлатлар, ШҲТ мамлакатлари дипломатик корпуслари, давлат органлари раҳбарлари ва вакиллари, Ўзбекистон ва хорижий ИТ-компаниялар, жамоат ва илмий ташкилотлар — ШҲТ мамлакатларида ахборот технологияларини ривожлантириш бўйича муаммоларни муҳокама қилиш ва қўшма чора-тадбирларни ишлаб чиқиш режалаштирилган.
Бу форумнинг энг муҳим вазифаларидан бири бу давлат органлари ва ИТ-бизнес вакилларининг, шунингдек экспертлар ҳамжамиятининг АКТ соҳасидаги миллий ва минтақавий даражадаги давлат сиёсатининг асосий йўналишлари бўйича консолидацияланган позициясини шакллантиришдир.
«ИCТWEЭК» дастурида яна бир янги тадбир — WEСГ киберспорт бўйича жаҳон чемпионатининг миллий саралаш босқичи ўтказилади. Ўзбекистон жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги билан ҳамкорликда ташкил этилган Ўзбекистон киберспортлари профессионал лигасининг якуний босқичида кўргазмалар ҳам бўлиб ўтади. Республика босқичи гранд-финали 27-сентябр куни Тошкентда бўлиб ўтади.

Неделя ИКТ — «ICTWEEK Uzbekistan 2019» официально стартовала
Сегодня, 24 сентября в конференц-зале здания ITC (International Trade Center) объявлено об официальном открытии Недели информационно-коммуникационных технологий «ICTWEEK Uzbekistan 2019».
В пресс-конференции выступил первый заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций, председатель организационного комитета ICTWEEK Uzbekistan 2019 Олимжон Умаров.
В городе Ташкент: Ежегодная выставка информационных технологий — «ICTEXPO 2019», форум – «DIGITAL UZBEKISTAN», конференция «MGov Award», форум «Инновационные технологии и инновационное развитие ШОС», Конференция «Softline Cybersecurity Day», пресс-конференция «ACER»: Наши новинки, представленные на IFA, и рынок Узбекистана».Параллельно Выставка «ICTEXPO 2019» пройдёт в городе Фергана.
Следующим мероприятием Недели ИКТ станет форум — «DIGITAL UZBEKISTAN», который пройдет 25 сентября в конференц-зале НВК «Узэкспоцентр» в виде панельной дискуссии. «DIGITAL UZBEKISTAN» — это уникальная экспертная площадка, для обсуждения вопросов о современных тенденциях сферы информационных технологий. Панельные дискуссии форума содействуют выработке стратегических решений и программ, направленных на развитие отрасли информационных технологий страны. На Форуме проводится анализ противоречий, оценивается потенциал развития и возможности для его реализации. К участию приглашены руководители государственных органов управления, руководители предприятий и организаций сферы информационных технологий и коммуникаций, международные эксперты и аналитики, представители крупных отечественных и зарубежных IT-компаний.
По традиции откроет Форум Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан — Шухрат Садиков.
Продолжая тесное сотрудничество и налаживание связей между Узбекистаном и Республикой Беларусь, на Форуме выступит с приветственным словом Министр связи и информации Республики Беларусь — Константин Шульган, а также расскажет о перспективах сотрудничества.
В работе форума примут участие топовые спикеры и модераторы. Будут рассмотрены самые передовые и актуальные темы по наиболее динамично развивающимся направлениям, таким как: электронная коммерция, цифровая экономика, здравоохранение, образование, IoT, 5G и конечно же стартапы. География выступлений — Узбекистан, Белоруссия, Россия, Китай, Великобритания, Украины, Корея. Участников ждут выступления представителей крупных международных организаций (РСС, Всемирный банк и др.), а также успешных и признанных IT компаний.
Не менее ярким событием Недели ИКТ является ежегодная выставка информационных технологий — «ICTEXPO 2019», которая пройдет с 25 по 27 сентября в городе Ташкенте в НВК «Узэкспоцентр» и параллельно в городе Фергана в Ферганском филиале ТУИТ.
На «ICTEXPO 2019» демонстрируются современные технологии и решения, предоставляемые на рынке информационных технологий и услуг. В данной выставке примут участие отечественные и международные компании.
На выставке будут представлены: оборудование ведущих мировых телекоммуникационных брендов, поставщики и производители светотехнического и электротехнического оборудования, производители мобильных телефонов, ведущие телекоммуникационные операторы  Узбекистана, информационные порталы и интернет магазины, госорганы, такие как: Государственный налоговый комитет Республики Узбекистан, ведущий российский оператор спутниковой связи, провайдеры, системные интеграторы и IT-компании  Узбекистана в сфере образования, почтового обслуживания, а также высшие учебные заведения по ИКТ и многие другие.
Форматы первых двух дней выставки 25 и 26 сентября, по традиции — B2B, с целью более продуктивного налаживания деловых отношений. Третий день выставки 27 сентября — B2C, с проведением различных промо-акций участников.
Впервые в Узбекистане в сотрудничестве с партнерами из Объединённых Арабских Эмиратов пройдет республиканский конкурс по разработке государственных мобильных приложений «MGovAward». Целью конкурса является привлечение, развитие, укрепление и стимулирование потенциала молодежи и студентов высших учебных заведений к ИТ-разработкам и поддержка молодежных инициатив в сфере информационно-коммуникационных технологий. Направлениями для разработки мобильных приложений являются здравоохранение, образование, туризм, предпринимательство, транспорт и логистика. Официальный старт конкурса будет объявлен 26 сентября т.г. в конференц-зале НВК «Узэкспоцентр».
Также впервые в рамках «ICTWEEK Uzbekistan» 26 сентября в Международном бизнес-центре пройдет форум «Информационные технологии и инновационное развитие ШОС». Участники форума — представители иностранных государств, дипломатического корпуса стран ШОС, руководители и представители органов власти, узбекских и иностранных IT-компаний, общественных и научных организаций — намерены обсудить проблемы и выработать совместные меры по развитию информационных технологий в странах ШОС.
Как отмечают организаторы мероприятия, одной из важнейших задач Форума является формирование консолидированной позиции представителей органов власти и IT-бизнеса, а также экспертного сообщества по основным направлениям государственной политики в сфере ИКТ на национальном и региональном уровнях.
Еще одним новым мероприятием в программе «ICTWEEK» — Национальный отборочный раунд WESG (чемпионат мира по киберспорту) пройдёт в завершающей стадии профессиональной лиги киберспорта Узбекистана, организованного совместно с Министерством физической культуры и спорта в Узбекистане и выставка по киберспорту. Гранд-финал республики состоится 27 сентября в Ташкенте.