Япониянинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси билан учрашув
2019-йилнинг 27-сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигида Вазир Ш. Содиқовнинг Япониянинг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси этиб тайинланган Ёшинори Фужиямани билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув давомида Вазир Элчини Ўзбекистонга Фавқулодда ва мухтор элчиси этиб тайинлангани муносабати билан табриклади ҳамда юксак ва масъулиятли ишида муваффақият тилади.
Япониянинг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Ёшинори Фужиямани Ўзбекистонда ахборот технологиялари соҳаси ривожига қаратилаётган катта эътибор ва интилишни алоҳида таъкидлади. Шунингдек, у икки мамлакатни бирлаштириб турувчи омилларни санаркан, Ўзбекистон бозорига қизиқиш тобора ортиб бораётганини қайд этди.
Учрашув чоғида ахборот технологиялари, технопарклар ва инноватсия марказларини ривожлантириш ҳамда бошқариш, ИТ-таълим ва телетиббиётнинг энг янги технологияларини жорий этиш масалаларининг жорий ҳолати ва келгусидаги ҳамкорликни ривожлантиришнинг ҳаракатлар режаси бўйича фикр алмашилди.
Томонлар ахборот технологиялари соҳасида Ўзбекистон ва Япония ўртасида ҳамкорликни ривожлантириш бўйича улкан салоҳият мавжудлиги ҳамда бу борада барча саъй-ҳаракатларни сафарбар этишга тайёр эканликларини билдирдилар.
Учрашув давомида икки томонлама манфаатли истиқболли йўналишлар, жумладан, АКТ масалаларида тажриба алмашиш, ҳамкорликни кенгайтириш ва бошқа муҳим масалалар муҳокама қилинди.

Встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Японии в Узбекистане
27 сентября в Министерстве информационных технологий и коммуникаций состоялась встреча министра Ш. Садикова с недавно назначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом Японии господином  Йошинори Фудзияма.
В ходе встречи министр поздравил посла с назначением Чрезвычайным и Полномочным Послом в Узбекистане и пожелал ему успехов в его высокой и ответственной работе.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Японии Йошинори Фудзияма подчеркнул большое внимание и приверженность развитию информационных технологий в Узбекистане. Он также отметил растущий интерес к узбекскому рынку, сославшись на объединяющие факторы двух стран.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о текущем состоянии развития и управления информационными технологиями, технопарками и инновационными центрами, внедрением новейших технологий в области ИТ-образования и телемедицины и планами действий по дальнейшему сотрудничеству.
Стороны отметили большой потенциал для развития сотрудничества между Узбекистаном и Японией в области информационных технологий и выразили готовность мобилизовать все усилия для дальнейшего их развития.
В ходе встречи стороны обсудили перспективные направления, представляющие взаимный интерес, в том числе обмен опытом в области ИКТ, расширение сотрудничества и другие важные вопросы.