2023 йилги Бутунжаҳон радиоалоқа анжуманига тайёргарлик ва Ўзбекистон Республикасида мобил алоқанинг бешинчи авлодини ривожлантириш истиқболлари бўйича семинар
Семинар давомида "2023 йилги Бутунжаҳон радиоалоқа анжуманига тайёргарлик жараёни" ва "ВКР-23 кун тартибидаги масалаларни ЭММТХ ходимлари ўртасида тақсимлаш" маърузалари тингланди.
Иштирокчиларга БРК ташкилотининг асосий принциплари, республикада ва халқаро миқёсда БРК -23ни тайёрлашда республиканинг масъул ташкилотлари ўзаро алоқалари, 2023 йилги Радиоалоқа ассамблеясига тайёргарлик бўйича чора-тадбирлар режаси Республика ҳаракатлар режаси ва БРК-23 тўғрисидаги маълумотлар, Радиочастоталар бўйича Республика кенгашининг 2020 йил 11 майдаги 1/1 қарори билан тасдиқланган, ХЕИ ўқув гуруҳларида 2020-2023 йилларда амалга ошириладиган ишлар тақдим этилди.
БРК-23 га тайёргарлик кўришда ЭММТХ ишларни ташкил этиш мақсадида қатнашчилар БРК -23 кун тартибидаги масалаларни ЭММТХ ходимлари ўртасида тақсимлаш ва ЭММТХ мутахассисларини БРК -23 кун тартибидаги масалалар бўйича РАУ мутахассислари ва координаторлари сифатида аниқлаш бўйича таклифларни кўриб чиқдилар.
Умуман олганда, битта мутахассисни мувофиқлаштирувчи ва еттита мутахассисни БРК -23 кун тартибига биноан, республика учун муҳим саналмиш ўнта масала бўйича мувофиқлаштирувчи ёрдамчиси сифатида белгилаш таклиф қилинди (жами 33 та), қолган муҳим бандлар бўйича ҳам ЭММТХ масъуллари аниқланди. Семинар иштирокчиларига БРК -23да республиканинг позициясини тайёрлаш, ҳимоя қилиш ва тақдим этиш учун материалларнинг шакли ва моҳияти тақдим этилди.
Семинарнинг иккинчи қисмида “Ўзбекистон Республикасида мобил алоқанинг бешинчи авлодни ривожлантириш истиқболлари бўйича илмий-тадқиқот натижалари тўғрисида маъруза тақдим этилди.  Унда бешинчи авлод (5G) ер юзи мобила алоқасининг техник ва эксплутацион таҳлили, жумладан, 5G тармоқ архитектурасини тарқатиш келтирилди; 5Gни самарали жорий этиш учун радиочастота спектридан фойдаланишни халқаро тартибга солиш масалалари, глобал нуқтаи-назарга кўра, миллий 5Gни ривожлантириш режаси, IMT-2020/5G халқаро уяли алоқа тизимларини амалга ошириш бўйича БРК -19қарорлари ва уларни БРК -23 да кўриб чиқиш истиқболлари; 5Gни тадбиқ этишда жаҳон мамлакатлари тажрибаси ўрганилди; Ўзбекистон Республикасида 5G тармоқларини ривожлантириш истиқболлари ўрганилди. Тадқиқотлар натижаларига кўра, Ўзбекистон Республикасида янги авлод мобил алоқа тизимини ривожлантириш учун радиочастота спектридан фойдаланиш бўйича тавсиялар тайёрланди.
Ушбу масала юзасидан баҳс-мунозаралар бўлиб ўтди, иштирокчилар ушбу йўналишда келгусида ишлаш бўйича таклифлар билдиришди.

Семинар по вопросам подготовки к Всемирной конференции радиосвязи 2023 года и о перспективах развития пятого поколения мобильной связи в Республике Узбекистан
В ГУП «UNICON.UZ» состоялся семинар Службы анализа электромагнитной ситуации (САЭМС), посвящённый вопросам подготовки республики к Всемирной конференции радиосвязи 2023 года (ВКР-23) Международного союза электросвязи (МСЭ) и результатам научно-исследовательской работы «Исследование перспектив развития пятого поколения мобильной связи в Республике Узбекистан».
В ходе семинара были заслушаны доклады «Процесс подготовки к Всемирной конференции радиосвязи 2023 года» и «Распределение пунктов повестки дня ВКР-23 между сотрудниками САЭМС».
Участникам была представлена информация об основных принципах организации ВКР, структуре взаимодействия ответственных организаций республики при подготовке к ВКР-23 в Республике Узбекистан и в международном масштабе,  подготовительных работах в рамках Плана мероприятий республики по подготовке к Ассамблее радиосвязи 2023 года и ВКР-23, утверждённому решением Республиканского совета по радиочастотам от 11 мая 2020 года № 1/1, предстоящих работа в Исследовательских комиссиях МСЭ в период 2020-2023. Сотрудники были ознакомлены с предстоящими мероприятиями международного характера в рамках подготовки к ВКР-23, в том числе, Регионального содружества в области связи (РСС) стран Содружества независимых государств, с основными документами, источниками информации как республики, так и международного характера, в том числе Заключительных актов ВКР-19 и подготовительных документов  МСЭ к ВКР-23  для  использования при подготовке позиции и вкладов (предложений) республики на ВКР-23.
С целью организации работ в САЭМС по подготовке к ВКР-23 участниками была рассмотрена информация по распределению пунктов повестки дня ВКР-23 между сотрудниками САЭМС и предложения по определению специалистов САЭМС координаторами и сокоординаторами РСС по пунктам повестки дня ВКР-23. В целом, предложено определить одного специалиста координатором и семь специалистов – сокоординаторами РСС по десяти приоритетным  для республики пунктам повестки дня ВКР-23 (всего 33 пункта), по другим приоритетным пунктам также определены ответственные от САЭМС. Участникам семинара были представлены формы и содержание материалов для подготовки в дальнейшем позиции республики для  её представления и защиты на ВКР-23.
По второму пункту семинара был представлен доклад о результатах  научно-исследовательской работы  «Исследование перспектив развития пятого поколения мобильной связи в Республике Узбекистан». В работе проведён анализ технических и эксплуатационных характеристик наземных систем мобильной связи пятого поколения (5G), в том числе, методов развёртывания архитектуры сетей 5G; рассмотрены вопросы международного регулирования использования радиочастотного спектра для эффективного внедрения 5G  в том числе, по глобальному взгляду на сценарии использования 5G, о роли национальных планов развития 5G, решений ВКР-19 для внедрения систем Международной подвижной связи IMT-2020/5G и перспектив их рассмотрения на ВКР-23; изучен  опыт стран мира по внедрению систем 5G; проведено исследование перспектив развития сетей 5G в Республике Узбекистан. По результатам исследований подготовлены рекомендации по использованию радиочастотного спектра для развития нового поколения систем подвижной связи в Республике Узбекистан.
По вопросу состоялась оживлённая дискуссия, участниками даны предложения по дальнейшей работе в данном направлении.