«Давлат тили тўғрисида» ги Қонун 1989 йилнинг 21 октябрь куни қабул қилинган ва ўзбек тилига давлат тили мақоми берилган. Республикамизда 2020-йил 10-апрель куни “Ўзбек тили байрами куни” эълон қилиниб, қонун билан белгилаб қўйилди.
Жорий йилнинг 26-октябрь куни “UNICON.UZ” давлат унитар корхонасида “Давлат тили ҳақида”ги қонуни қабул қилинганининг 31 йиллигига бағишланган кичик тадбир бўлиб ўтди. Давра суҳбати шаклида ўтказилган тадбирни “UNICON.UZ” директор ўринбосари Нажбиддинов Сувон Ўринович очиб бердилар. Суҳбатда филология фанлари доктори, адабиётшунос олим Бибиробия Ражабова ҳамда Ўзбекистон ёзувчилар уюшмаси аъзоси, таниқли шоир Шодмонқул Саломлар қатнашишди.
Давра суҳбати сермазмун ва кўтаринки руҳда ўтди. Хусусан, олимамиз Бибиробия Ражабова ўзбек тилининг келиб чиқиш тарихи ҳақида тўхталиб, Навоий даврида Мовароуннаҳр ва Хуросонда яшаган туркий аҳолининг саводхонлик даражаси ҳақида кўплаб қизиқарли маълумотлар келтирдилар. Тилнинг эгаси бутун халқ эканлиги, унинг софлигини сақлашда фақат масъул идора вакиллари, мутахассислар эмас, балки ҳар биримиз бевосита масъулиятли эканимизни унутмаслигимиз жоизлигини таъкидладилар. Ота-она, ака-ука, опа-сингил, умуман, катталарнинг болалар олдида ўзбек адабий тилида чиройли, мазмунли гапириши уларга ижобий таъсир этиши ҳақида қизиқарли мисоллар келтирдилар.
Шоир Шодмонқул Салом томонидан бугун тилдаги энг катта муаммо – сўзлашув тилининг ғариблашуви, унда ўзга тиллар қоришиқларининг кўплаб ишлатилиши каби долзарб масалалар кўтарилди. Тилимизда бошқа тилларни аралаштириб сўзлашга чек қўйишнинг ўзаги бешикдан – алладан бошланишини чиройли ҳикоя кўринишида тушунтирилди.

Ты моя гордость – родной язык!
Закон о государственном языке был принят 21 октября 1989 года, согласно которому узбекский язык был признан государственным языком. «День узбекского языка» в республике был объявлен 10 апреля 2020 года и установлен законом.
В Центре UNICON.UZ 26 октября этого года состоялось небольшое мероприятие, посвященное 31-й годовщине принятия Закона «О государственном языке». Мероприятие, проведенное в форме круглого стола, открыл заместитель директора UNICON.UZ Нажбиддинов Сувон Уринович. В беседе приняли участие доктор филологических наук, литературовед Бибиробия Раджабова и член Союза писателей Узбекистана, известный поэт Шодмонкул Салом.
Круглый стол прошел в содержательной и вдохновляющей атмосфере. В частности, ученый Бибиробия Раджабова рассказала об истории происхождения узбекского языка и дала много интересной информации об уровне грамотности тюркского населения, прожившего в Мовароуннахре и Хорасане в Навоийский период. Она подчеркнула, что владельцем языка является весь народ, и в поддержании её чистоты несет ответственность не только ответственные лица вышестоящих органов, но и каждый из нас. Также, она привела красивые примеры того, как красивая речь родителей, братьев и сестер, в целом взрослых положительно влияет на детей.
Поэт Шодмонкул Салом поднял сегодняшнюю актуальнейшую тему родного языка - отчуждение разговорного языка, в котором используется смесь других языков. Он красивой историей объяснил, что суть чистого языка начинается с колыбели - Алла.
В завершении мероприятия поэт прочел красивое стихотворение в духе любви к Родине и нашему родному языку.