Жорий йилнинг 25 март куни “UNICON.UZ” - Фан- техника ва маркетинг тадкикотлари маркази давлат унитар корхонасида “Ўзбекистон Республикаси Конституциясига киритилган ўзгартириш ва қўшимчаларнинг мазмун-моҳиятини тушунтириш” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Давра суҳбатида қуйидаги мавзулар бўйича тушунчалар бериб ўтилди:
Ўзбекистон Республикаси Конституцияси Ўн иккинчи чақириқ Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг ўн биринчи сессиясида 1992 йил 8 декабрда қабул қилинган.
Ўзбекистон Республикаси Конституцияси Муқадима, 6 бўлим, 26 боб
ҳамда 128 моддадан иборат.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тартиби қуйидагича:
Бунга кўра, Ўзбекистон Республикасининг Конституциясига ўзгартиришлар Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси жами депутатларининг камида учдан икки қисмидан иборат кўпчилиги томонидан қабул қилинган қонунлар билан киритилади.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси тегишли таклиф киритилгандан кейин олти ой мобайнида Конституцияга ўзгартиришлар ҳамда тузатишлар киритиш тўғрисида кенг ва ҳар тарафлама муҳокамани ҳисобга олган ҳолда қонун қабул қилиши мумкин. Агар Олий Мажлис Конституцияга ўзгартириш киритиш тўғрисидаги таклифни рад этса, таклиф бир йил ўтгандан кейингина қайта киритилиши мумкин.

25 марта этого года в UNICON.UZ - Центр научных, технических и маркетинговых исследований прошел круглый стол на тему «О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан».
На круглом столе состоялось обсуждение на следующие темы:
Конституция Республики Узбекистан Принята 8 декабря 1992 года на одиннадцатой сессии Верховного совета Республики Узбекистан двенадцатого созыва.
Конституция Республики Узбекистан являющаяся Основным законом состоит из 6 разделов и 128 статей.
Порядок изменения конституции
Изменения в Конституцию Республики Узбекистан вносятся законом, принятым большинством, не менее чем двумя третями от общего числа соответственно депутатов Законодательной палаты и членов Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, или референдумом Республики Узбекистан.
Олий Мажлис Республики Узбекистан может принять закон об изменениях и поправках к Конституции в течение шести месяцев после внесения соответствующего предложения с учетом его широкого обсуждения. Если Олий Мажлис Республики Узбекистан отклонил предложение об изменении Конституции, оно может быть возобновлено не ранее, чем через год.