Жорий йилнинг 7 апрель куни “UNICON.UZ” - Фан- техника ва маркетинг тадқиқотлари маркази давлат унитар корхонасида “Далат тилида иш юритишга оид қонун ҳужжатларининг мазмун-моҳиятини тушунтириш” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Давра суҳбатида қуйидаги мавзулар бўйича тушунчалар бериб ўтилди:
Ўзбекистон Республикасининг “Давлат тили тўғрисида” 3561-Х1-сон қонуни 1989 йил 21 октябрда қабул қилиниб, 1995 йил 21 декабрдаги “Ўзбекистон Республикасининг давлат тили хакида”ги Қонунга ўзгартириш ва кўшимчалар киритиш тўғрисида”ги 167-1-сон конунига мувофик янги тахрирда кабул килинган. Мазкур конун 24 та моддадан иборат. Ушбу қонунга кўра Ўзбекистон Республикасининг давлат тили ўзбек тилидир, ўзбек тилининг Ўзбекистон Республикаси худудида давлат тили сифатида амал қилишининг ҳуқуқий асослари ушбу Қонун ва бошқа қонунлар билан белгилаб берилади. Давлат ҳокимияти ва бошқарув органларида иш давлат тилида юритилади ва заруратга қараб бошқа тилларга таржима қилиниши таъминланади.

25 марта этого года в UNICON.UZ - Центр научных, технических и маркетинговых исследований прошел круглый стол на тему «Делопроизводство на государственном языке».
На круглом столе состоялось обсуждение на следующие темы:
Был принят Закон Республики Узбекистан от 21 октября 1989 года «О государственном языке Республики Узбекистан» с изменениями, внесенными в соответствии с Законом Республики Узбекистан от 21 декабря 1995 г. № 167-I «О внесении изменений и дополнений в Закон «О государственном языке Республики Узбекистан». Закон состоит из 24 статей.
Согласно этому, Государственным языком Республики Узбекистан является узбекский язык. Правовые основы функционирования узбекского языка как государственного на территории Республики Узбекистан определяются настоящим Законом и другими законодательными актами. В органах государственной власти и управления работа ведется на государственном языке и по необходимости обеспечивается перевод на другие языки.