Aloqa sohasidagi hududiy hamdoʻstlik tashkilotining 2021 yil 2-16 aprel kunlari boʻlib oʻtgan tadbirlari toʻgʻrisida
2021 yilning 2 – 16 aprel kunlari Radiochastota spektri va Yoʻldoshli orbitalardan foydalanishni tartibga solish boʻyicha Aloqa sohasidagi hududiy hamdoʻstlik (ASHH) Komissiyasining 19-yigʻilishi (RCHS va YO) va uning uchta Ishchi guruhlari (IG) yigʻilishlari videokonferentsaloqa shaklida boʻlib oʻtdi.
Jumladan:
- 2023 yilgi Radioaloqa Assambleyasiga va 2023 yilgi Butunjahon radioaloqa konferentsiyasiga tayyorgarlik boʻyicha Ishchi guruhning 3-yigʻilishi
2, 5 va 6 aprel kunlari;
- Radioeshittirish boʻyicha Ishchi guruh va ASHH aloqa ma’muriyatlarida “Jeneva-06” yer usti raqamli teleeshittirish Rejasiga binoan 470-694 MHz radiochastota polosasida qoʻshimcha kanallarni izlash uchun takliflarni ishlab chiqish boʻyicha Loyiha guruhining 15/3 birgalikdagi yigʻilishi 7 – 9 aprel kunlari;
- Radiochastota spektrini boshqarish boʻyicha Ishchi guruhining
16-yigʻilishi 12 – 14 aprel kunlari.
Yigʻilishlarda Armaniston, Ozarbayjon Respublikasi, Belarus Respublikasi, Qozogʻiston Respublikasi, Qirgʻiziston Respublikasi, Rossiya Federatsiyasi, Turkmaniston, Oʻzbekiston Respublikasi, Xalqaro elektraloqa ittifoqi (XEI), GSMA, GSA xalqaro tashkilotlari va ASHH Ijroiya qoʻmitasi vakillari hamda, boshqa manfaatdor tashkilotlar vakillari ishtirok etishdi. Yigʻilishlarda umumiy hisobda 100 dan ortiq ishtirokchi qatnashdi.
ASHH Komissiyasi va uning Ishchi guruhlari yigʻilishlarida radioaloqa yo’nalishidagi dolzarb masalalarini, ASHH mamlakatlarida raqamli er usti televizion eshittirishning rivojlanish holati, BRK-23 kun tartibidagi masala boʻyicha ASHH koordinatorlarining materiallari, ASHH a’zo davlatlarning XEI Tadqiqot Komissiyalariga taklif etayotgan hissalarini,  ASHH Aloqa ma’muriyatlarida joriy etilayotgan va rejalashtirilayotgan 5G/IMT-2020 tizimlari haqidagi muhim masalalar koʻrib chiqildi. Shuni alohida ta’kidlash joizki, «UNICON.UZ» DUK mutahassislari mazkur yigʻilishlarda faol ishtirok etishdi, ayniqsa Butunjahon radioaloqa konferentsiyalarida koʻrilayotgan masalalar yuzasidan.

С 2 по 16 апреля 2021 года в формате видеоконференцсвязи прошло
19-е заседание Комиссии Регионального содружества в области связи (РСС) по регулированию использования радиочастотного спектра и спутниковых орбит (Комиссия РСС по РЧС и СО) и её трех Рабочих групп (РГ):
- 3-е заседание РГ по подготовке к Всемирной конференции радиосвязи 2023 года и Ассамблее радиосвязи 2023 года 2, 5 – 6 апреля 2021 года;
- 15/3-е совместное заседание РГ по радиовещанию и Проектной группы по разработке предложений по дополнительным каналам к Плану цифрового наземного телевизионного вещания «Женева-06» в полосе частот 470-694 МГц АС РСС, 7 – 9 апреля 2021 года;
- 16-е заседание РГ по управлению радиочастотным спектром, 12 – 14 апреля 2021 года.
В работе заседания приняли участие представители Администраций связи стран-участниц РСС, в т.ч. Республика Армения, Азербайджанская Республика, Республика Беларусь, Республика Казахстан, Кыргызская Республика, Российская Федерация, Туркменистан, Республика Узбекистан, представители Международного союза электросвязи (МСЭ) и Исполнительного комитета РСС, GSMA, GSA, а также представители других заинтересованных организаций. Число участников насчитывает более 100 человек.
На заседаниях Комиссии РСС и её Рабочих групп рассмотрены актуальные вопросы радиосвязи, состояние развития цифрового наземного телевидения в странах РСС, материалы координаторов РСС по пункту повестки дня ВКР-23, подготовленные вклады на Исследовательские комиссии МСЭ от Администрации связи РСС и о текущем и планируемом внедрении систем 5G/IMT-2020 в странах участников РСС. Необходимо отметить, что специалисты ГУП «UNICON.UZ» активно участвовали на заседаниях РСС, особенно по вопросам рассматриваемых на Всемирных конференциях радиосвязи.