Жорий йилнинг 23 апрель куни “UNICON.UZ” - Фан- техника ва маркетинг тадқиқотлари маркази давлат унитар корхонасида 28 апрель - Бутунжаҳон меҳнатни муҳофаза қилиш куни муносабати билан “Меҳнатни муҳофаза қилиш ва хавфсизлик техникасининг ҳозирги кундаги долзарб масалалари ва истиқболлари” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Давра суҳбатида “Uzbekistan airways” АЖ Меҳнат муҳофазаси ва хавфсизлик техникаси бўлими бошлиғи К.Шадиева ҳамда “Uzbekistan airways” АЖ Меҳнат муҳофазаси ва хавфсизлик техникаси бўлими муҳандиси Ф.Хамидуллаевлар ўз маърузалари билан иштирок этишди.
Сўз ўрнида, Халқаро Меҳнат Ташкилотининг ташаббуси билан 2003 йилдан буён 28 апрель - Бутунжаҳон меҳнатни муҳофаза қилиш куни сифатида кенг нишонлаб келинади.
Тадбир меҳмонлари қуйидаги мавзуларда маърузалари билан иштирок этишди:
- ХМТ (Халқаро меҳнат ташкилоти) томонидан ушбу куннинг таъсис қилинишига сабаб, бутун дунёда иш жойларида бахтсиз ҳодисалар ва касб касалликларининг олдини олиш;
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 2 мартдаги “2017 - 2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили”да амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисида”ги фармони билан тасдиқланган Давлат дастурида меҳнат муносабатлари ва меҳнатни муҳофаза қилишга оид қонунчиликни такомиллаштириш ҳамда меҳнат бозори инфратузилмасини ривожлантириш бўйича чора-тадбирларни амалга ошириш белгиланганлиги, унда норматив - ҳуқуқий ҳужжат лойиҳасини ишлаб чиқиш ва меҳнат муҳофазаси соҳасидаги бир неча ҳужжатларни такомиллаштириш.

23 апреля в UNICON.UZ - Центре научных, технических и маркетинговых исследований прошел круглый стол на тему «Актуальные вопросы и перспективы охраны труда и техники безопасности» по случаю 28 апреля - Всемирного дня охраны труда.
В круглом столе приняли участие начальник управления охраны труда и безопасности АО «Uzbekistan Airways» К. Шадиева и инженер отдела охраны труда и безопасности АО «Uzbekistan Airways» Ф. Хамидуллаев.
К слову, по инициативе Международной Организации Труда с 2003 года 28 апреля широко отмечается как Всемирный день охраны труда.
Гости мероприятия выступили с докладами на следующие темы:
- Цель создания МОТ - содействие предотвращению несчастных случаев и заболеваний на рабочих местах во всем мире;
- Государственная программа, утвержденная Указом Президента Республики Узбекистан от 2 марта 2020 года «О реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан на 2017-2021 годы утверждена постановлением «О Государственной программе на Год науки, просвещения и цифровой экономики», предусматривает реализацию мер по совершенствованию законодательства о трудовых отношениях и охране труда и развитию инфраструктуры рынка труда, включает разработку проекта нормативно-правового документа и доработку ряда документов в области охраны труда.