“Хавфсиз шаҳар” бўйича меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар тўғрисида давра суҳбати
Жорий йилнинг 4 май куни “UNICON.UZ” - Фан-техника ва маркетинг тадқиқотлари маркази давлат унитар корхонасида “Хавфсиз шаҳар”га оид меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар бўйича давра суҳбати бўлиб ўтди.
Мамлакатимизда “Хавфсиз шаҳар”га оид қабул қилинган меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар бўйича Ахборот хавфсизлиги ва криптология илмий-тадқиқот бўлими бошлиғи Ойдин Ахмедова маълумот берди.
“Хавфсиз шаҳар” лойиҳаси бу видеокузатув ва аҳолининг техник хавфсизлигини таъминловчи ташкилий чоралар ва аппарат дастурий воситалар, ҳамда уй-жой коммунал хўжаликлар ва бошқа объектларни ягона ахборот майдонида бошқариш комплексидир.
Мамлакатимизда “Хавфсиз шаҳар”га оид қабул қилинган меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар:
1. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 29 августдаги ПҚ-3245 - сонли “Aхборот-коммуникация технологиялари соҳасида лойиҳа бошқаруви тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қарори;
2. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 17 октябрдаги 838-сонли “Ўзбекистон Республикаси Aхборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг Aхборот хавфсизлиги ва жамоат тартибини таъминлашга кўмаклашиш маркази фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қарори;
3. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 23 ноябрдаги 939-сонли “Бухоро, Самарқанд, Хива ва Шаҳрисабз шаҳарларида хавфсиз туризмни таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қарори;
4. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 5 декабрдаги 966-сонли ”Самарқанд шаҳрида “112” ягона рақами орқали шошилинч оператив хизматларни чақириш тизимини ташкил қилиш тўғисида”ги Қарори;
5. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 5 декабрдаги ПФ-5273-сонли “Чорвоқ” эркин туристик зонасини ташкил этиш тўғрисида”ги Фармони;
6. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 7 майдаги 343-сонли ”Хавфсиз шаҳар” лойиҳасини амалга ошириш бўйича босқичма-босқич чора-тадбирлар ва ягона технологик ёндашувни ташкил қилиш тўғисида”ги Қарори;
7. Ўзбекистон Республикаси Президентининг2018йил 30октябрдаги ПҚ-3989-сонли “Йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш соҳасида инвестициявий лойиҳани амалга ошириш чора-тадбирлари тўғисида“ги Қарори;
8. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 19 августдаги 688-сонли ”Тошкент шаҳрида “Хавфсиз шаҳар” интеграцияланган тизимни яратиш буйича инвестиция лойиҳасини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қарори.

Круглый стол по нормативно-правовым актам проекта «Безопасный город»
4 мая  текущего года в UNICON.UZ - Центре научно-технических и маркетинговых исследований прошел очередной круглый стол по нормативно-правовым актам проекта «Безопасный город».
Начальник научно-исследовательского отдела информационной безопасности и криптологии О. Ахмедова проинформировала о принятых нормативно-правовых актах «Безопасного города».
Проект «Безопасный город» - это комплекс организационных мероприятий и программно-аппаратных средств для обеспечения видеонаблюдения и технической безопасности населения, а также управления жилищно-коммунальными службами и другими объектами в едином информационном пространстве.
Принятые в нашей стране нормативно-правовые акты по «Безопасному городу»:
1. Постановление Президента Республики Узбекистан от 29 августа 2017 года № ПП-3245 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления проектами в области информационно-коммуникационных технологий»;
2. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 17 октября 2017 года № 838 «О мерах по организации деятельности Центра информационной безопасности и СОДЕЙСТВИЯ В ОБЕСПЕЧЕНИИ общественного порядка Министерства информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан»;
3. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 23 ноября 2017 года № 939 «О мерах по обеспечению безопасного туризма в городах Бухаре, Самарканде, Хиве и Шахрисабзе»;
4. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 5 декабря 2017 года № 966 «Об организации в городе Самарканде системы вызова экстренных оперативных служб по единому номеру «112»;
5. Указ Президента Республики Узбекистан от 5 декабря 2017 года № ПФ-5273 «О создании свободной туристической зоны «Чарвак»;
6. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 7 мая 2018 г. № 343 «Об организации поэтапных мер и единого технологического подхода по реализации проекта «Безопасный город»;
7. Постановление Президента Республики Узбекистан от 30 октября 2018 г.   № ПП-3989 «О мерах по реализации инвестиционного проекта в сфере обеспечения безопасности дорожного движения»;
8. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 19 августа 2019 года № 688 «О мерах по реализации инвестиционного проекта по созданию интегрированной системы «Безопасный город» в городе Ташкенте».