Жорий йилнинг 9 июнь куни "UNICON.UZ" - Фан- техника ва маркетинг тадқиқодлари маркази давлат унитар корхонасида Ўзбекистон Фанлар академияси Ўзбек тили, адабиёти ва фольклори институти ходимлари билан ҳамкорликда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 20 октябрдаги «Мамлакатимизда ўзбек тилини янада ривожлантириш ва тил сиёсатини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПФ-6084-сон Фармонига оид бажариладиган вазифалар муҳокамаси юзасидан йиғилиш бўлиб ўтди.
Учрашувда Фармонда белгиланган вазифаларни ўз вақтида ва тўлиқ ижросини таъминлаш юзасидан устувор йўналишлар атрофлича муҳокама қилинди.
Давлат тилининг замонавий ахборот технологиялари ва коммуникацияларига фаол интеграциялашувини таъминлаш борасида "Ўзбек тилини Интернет тармоғида оммалаштириш, унда муносиб ўрин эгаллашини таъминлаш, дастурий маҳсулотларнинг ўзбекча иловаларини яратиш, ўзбек тилини ўргатувчи компьютер дастурларини кенг миқёсда амалиётга татбиқ қилиш", "Ўзбек тилидаги матнлар таҳририга мўлжалланган компьютер дастурларини яратиш", "Давлат тилида яратилган дастурий таъминотларни ягона сертификатлаш ва стандартлаштириш хизматини жорий этиш", каби вазифаларга алоҳида тўхталиб ўтилди.

Рабочая встреча ГУП UNICON.UZ с сотрудниками Академии наук
9 июня текущего года в UNICON.UZ - Центре научно-технических и маркетинговых исследований совместно с сотрудниками Института узбекского языка, литературы и фольклора Академии наук Республики Узбекистан состоялась встреча, в которой обсуждались вопросы по выполнению в соответствии с Постановлением № УП-5850 «О мерах по кардинальному повышению роли и авторитета узбекского языка в качестве государственного языка».
На встрече подробно обсуждались приоритетные направления по обеспечению своевременной и полной реализации поставленных в Постановлении задач.
Отдельно были рассмотрены вопросы по обеспечению активной интеграции государственного языка с современными информационными технологиями и коммуникациями, как "Популяризация и обеспечение занятия достойного места узбекского языка во всемирной информационной сети Интернет, создание приложений программных продуктов на узбекском языке, широкое внедрение в практику компьютерных программ по обучению узбекскому языку", "Создание компьютерных программ для редактирования текстов на узбекском языке", "Образование единой службы сертификации и стандартизации программных продуктов, созданных на государственном языке".