«Қадринг баланд бўлсин, она тилим» республика танлови эълон қилинди
*Биринчи  йўналишида — «Давлат тили устуворлиги таъминланган энг намунали ҳудуд» маҳаллий ижро этувчи туман ва шаҳар ҳокимликлари иштирок этади.
*Иккинчи йўналишида — «Давлат тилида иш юритиш йўлга қўйилган энг яхши тизим» вазирлик, идора, хўжалик бирлашмалари орасидан аниқланади.
* Учинчи йўналишида — «Ўзбек тилини ривожлантиришга қаратилган энг яхши илмий-амалий лойиҳа» илмий ташкилотлар, олий ва ўрта-махсус таълим муассасалари қатнашади.
Танлов жорий йилнинг 10-июнидан 10-сентябрига қадар ўтказилади ва ғолиблар 21-октябрь — Ўзбек тили байрами куни арафасида эълон қилинади.

Конкурс будет проводиться по трем направлениям.
*Первое направление — «Самая образцовая территория по обеспечению государственного языка» - примут участие хокимияты местных исполнительных районов и городов.
*Во втором направлении — «Лучшая система делопроизводства на государственном языке» между министерствами, ведомствами и бизнес-ассоциациями.
*В третьем направлении — «Лучший научно-практический проект по развитию узбекского языка» примут участие научные организации, высшие и средние специальные учебные заведения.
Конкурс будет проходить с 10 июня по 10 сентября этого года, а победители будут объявлены накануне Дня узбекского языка — 21 октября.