Давлат рамзининг қабул қилинганига 29 йил тўлиши муносабати билан "UNICON.UZ" - Фан- техника ва маркетинг тадқиқодлари маркази давлат унитар корхонасида “Давлат герби – мустақиллик тимсоли!” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди.
Йиғилишни ҳуқуқий хизмат кўрсатувчи "Ali Sabriy" адвокатлик идораси адвокати Тургунов Маҳамадали Сабирович олиб бориб, роппа-роса 29 йил муқаддам — 1992 йил 2 июль куни Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг X сессиясида “Ўзбекистон Республикасининг Давлат герби тўғрисида”ги Қонун қабул қилинганини таъкидлаб ўтдилар.
Эркин суҳбат тарзида ўтган тадбирда халқимиз ўзи истаган ҳамда танлаган йўл — озод ва обод Ватан, эркин ҳамда фаровон ҳаёт барпо этиш йўлида яна бир муқаддас рамзга эга бўлгани, гербимиздаги ҳар бир ранг, чизиқ, белги теран рамзий маънога эга эканлиги ҳақида тўхталиб ўтилди.
Мулоқот жараёнида қатнашувчилар томонидан Ўзбекистон Республикасининг Давлат рамзлари ҳамда уларнинг та’рифлари, қабул қилиниш жараёни тоʻгʻрисида фикр-мулоҳазаларини билдириб, давра суҳбатига файз киритишти.

Сегодня День принятия официального государственного символа — Государственного герба Республики Узбекистан!
По случаю 29-летия принятия государственного символа в ГУП UNICON.UZ - Центр научных, технических и маркетинговых исследований был организован круглый стол "Государственный герб - символ независимости!".
Заседание провел адвокат юридической службы «Ali Sabriy» Тургунов Махамадали Сабирович и подчеркнул, что ровно 29 лет назад — 2 июля 1992 года, на X сессии Верховного Совета Республики Узбекистан был принят Закон «О Государственном гербе Республики Узбекистан».
В мероприятии было отмечено, что наш герб олицетворяет политические, национальные, экономические, географические, этнические и другие особенности нашей страны, а также ее богатые исторические традиции. Кроме того, наш герб воплощает в себе принципы общественного и государственного устройства Узбекистана.
В ходе беседы участники высказали свое мнение о государственных символах Республики Узбекистан и их определениях, вспомнили историю их принятия и обозначение каждого из элементов герба.