Joriy yilning 22 sentabr kuni “UNICON.UZ” - Fan-texnika va marketing tadqiqotlari markazi davlat unitar korxonasida “Radiochastota spektridan foydalanish va uni tartibga solish sohasida meʼyoriy-huquqiy hujjatlar” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Davra suhbatida Elektromagnit moslashuvi tahlili xizmati boshlig‘i R.Xamidov 1998-yil 25-dekabrdagi “Radiochastota spektri to‘g‘risida”gi 725-I-son O‘zbekiston Respublikasi Qonuni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2013-yil 22-oktyabrdagi “Radiochastota spektrini boshqarishni tashkil qilish va foydalanishni takomillashtirish to‘g‘risida”gi PQ-2053-son Qarori shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida”gi 801-son Qarorlarining mazmuni va mohiyati haqida batafsil maʼlumot berdi.
Аsosiy urg‘u, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil
22-dekabrdagi “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida”gi 801-son Qarorga qaratildi.
Qarorga ko‘ra, barcha turdagi radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni ishlab chiqish, modernizatsiya qilish, ishlab chiqarish va xorijdan olib kirish uchun radiochastota polosalarini (nominallarini) ajratish, radioelektron vositalarni sotib olish va (yoki) o‘rnatish, xorijdan olib kirish, ekspluatatsiya qilishga ruxsat etish va ulardan foydalanish, yuqori chastotali qurilmalardan foydalanish, bojxona chegarasi orqali radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni olib kirish, sotib olish, sotish, o’rnatish tartiblari belgilandi.
Radiochastota polosalarini taqsimlash radiochastotalar bo‘yicha Respublika Kengashi tomonidan milliy va xalqaro qonunchilik talablari asosida belgilangan tartibda amalga oshiriladi.
O‘zbekiston hududida radioelektron vositalarni sotib olish (berish), sotish, o‘rnatish, xorijdan olib kirish va foydalanish tartibiga rioya etishni Axborotlashtirish va telekommunikatsiyalar sohasida nazorat bo‘yicha davlat inspektsiyasi, Davlat bojxona qo‘mitasi, Davlat soliq qo‘mitasi va Ichki ishlar vazirligi nazorat qiladi.
Radioelektron vositalarni ekspluatatsiya qilish uchun berilgan radiochastotalardan foydalanish huquqi boshqa yuridik va jismoniy shaxslarga berilishi mumkin emas.
Fuqarolik foydalanuvidagi radioelektron vositalarini bojxona chegarasi orqali o‘tkazish Elektromagnit moslashuv markazi yoki uning hududiy bo‘linmalari tomonidan sotib olish, o‘rnatish yoki qurish uchun avvaldan berilgan ruxsatnomalar orqali rasmiylashtiriladi.
Yig‘ilish so‘ngida maʼruzachi, Respublikamizda amal qilayotgan radiochastota spektri to‘g‘risidagi barcha qonun va qonun osti hujjatlar O‘zbekiston Respublikasi hududida radiochastota spektridan foydalanishni tartibga solish, elektromagnit moslashuvni taʼminlash, radiochastota spektridan foydalanishning samaradorligini, ratsionalligini va xafsizligini oshirish, xalqaro tashkilotlar faoliyatida respublika radioaloqa xizmatlari manfaatlarini himoya qilishga xizmat qilishini taʼkidladi.

Круглый стол на тему «Нормативно-правовые акты в области использования и регулирования радиочастотного спектра»
22 сентября текущего года в ГУП «UNICON.UZ» - Центр научных, технических и маркетинговых исследований прошел круглый стол на тему «Нормативно-правовые документы в области регулирования использования радиочастотного спектра».
В ходе проведения круглого стола начальник Службы анализа электромагнитной совместимости Р. Хамидов представил подробную информацию о содержании и сути Закона Республики Узбекистан «О радиочастотном спектре», зарегистрированного за №725-I от 25 декабря 1998 г., Постановления Президента Республики Узбекистан «О совершенствовании организации управления и использования радиочастотного спектра» зарегистрированного за № ПП-2053 от 22 октября 2013 года.
Особое внимание докладчик уделил Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан «О регулировании в области использования радиочастотного спектра и использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств», зарегистрированному за № 801 от 22 декабря 2020 года.
Постановлением определены порядок выделения полос (номиналов) радиочастот для разработки, модернизации, производства в Республике и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств (РЭС)  и высокочастотных устройств (ВЧУ) всех назначений, порядок изготовления, реализации, приобретения, установки
и эксплуатации РЭС и ВЧУ на территории Республики, выдачи разрешений на ввоз и эксплуатацию РЭС и ВЧУ, порядок перемещения радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств через таможенную границу Республики.
Распределение полос радиочастот осуществляется в порядке, установленном Республиканским советом по радиочастотам в соответствии с требованиями национального и международного законодательства.
Контроль за соблюдением порядка приобретения (передачи), проектирования, строительства (установки), эксплуатации на территории республики и ввоза из-за границы РЭС республики осуществляют Государственная инспекция по надзору в сфере информатизации и телекоммуникаций, Государственный таможенный комитет, Государственный налоговый комитет и Министерство внутренних дел.
Право пользования радиочастотами, предоставленными для эксплуатации радиоэлектронных средств, не может быть передано другим юридическим и физическим лицам.
Перемещение через таможенную границу радиоэлектронных средств гражданского назначения оформляется посредством ранее выданных ГУП «Центр электромагнитной совместимости» или его территориальными подразделениями разрешений на приобретение, установку или строительство.
В завершение встречи докладчик отметил, что все действующие в Республике законы и подзаконные акты о радиочастотном спектре регулируют использование радиочастотного спектра в Республике Узбекистан, обеспечивают электромагнитную совместимость, повышают эффективность, рациональность и безопасность использования радиочастот.