Saylov jarayonini boshqarish axborot tizimi
Bugun, ming yillar o‘tib, demokratiya tamoyili mamlakatimizning asosiy Qonuni – O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida o‘z aksini topib, xalqni davlat hokimiyatining yagona manbai deb e’lon qildi. Mamlakatimiz fuqarolari jamiyat ishlarini boshqarishda ishtirok etish huquqini amalga oshirib, erkin va adolatli saylovni muntazam o‘tkazib borish orqali davlat hokimiyatini shakllantirishga ta’sir ko‘rsatadi.
Politsenrizmning shakllanishi davrida mamlakatlarning zamonaviy rivojlanishi uchun globallashuv jarayonlarining chuqurlashishi va jamiyatning barcha sohalariga axborot texnologiyalari jarayonlarining kirib borishi xosiyatlidir. O‘zbekistonda saylov jarayoni e’tibordan chetda qolmagan har bir jamoatchilik muhitiga axborot texnologiyalarini joriy etish faol davom etmoqda. Hozirgi kunda milliy saylov amaliyoti axborot-kommunikatsiya texnologiyalari (AKT)ning keng arsenaliga ega bo‘lib, uni rivojlantirishda O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda “UNICON.UZ” - Fan-texnika va marketing tadqiqotlari markazi davlat unitar korxonasi faol ishtirok etmoqda. Saylov jarayonida yangi axborot texnologiyalaridan foydalanishi Saylov jarayonini boshqarish axborot tizimi (SJBAT), Yagona elektron saylovchilar ro‘yxati (SYaER), Telegram va Instagram ijtimoiy platformalari, videokuzatuv va interaktiv xizmatlarni orqali taqdim etishda aks etadi. Shu o‘rinda ushbu texnologiyalar saylov jarayonining samaradorligini oshirishga hamda respublikamizda erkin va adolatli saylovlarni ta’minlashga xizmat qilayotganini ta’qidlash mumkin. Saylov oshkoraligi – demokratik saylov Zamonaviy AKT fuqarolarning saylov huquqlarini Konstitutsiya, milliy qonunchilik va xalqaro saylov standartlariga muvofiq amalga oshirishni, saylovchilarni yagona tizimga ro‘yxatdan o‘tkazishda shaxsiy ma’lumotlardan foydalanishni ta’minlaydi.
O‘zbekiston Respublikasida erkin va oshkora saylov o‘tkazilishini hisobga olgan holda 2019-yilda Oliy Majlis va mahalliy Kengashlarga bo‘lib o‘tgan saylovda “UNICON.UZ” - Fan-texnika va marketing tadqiqotlari markazi davlat unitar korxonasi tomonidan Saylov jarayonini boshqarish axborot tizimi (SJBAT) ishlab chiqilgan. SJBATning samarali ishlashini ta’minlash maqsadida tegishli vazirlik va idoralar tomonidan xalqaro tajribaga muvofiq hamkorlikda ishlab chiqildi. Shu bilan birga, “UNICON.UZ” DUK tomonidan ushbu tizimning texnik ko‘mashish ishlari amalga oshirmoqda. SJBAT saylov jarayonida saylovchilar haqida tezkor va ishonchli ma’lumotlarni shakllantirish uchun asos bo‘lib xizmat qiladi.
SJBATning  SYaER bilan integratsiyalashuvi Vazirlar Mahkamasining 2017-yilning 15-avgustdagi “O‘zbekiston Respublikasi saylovchilarining yagona electron ro‘yxatini shakllantirish va yuritish tartibi to‘g‘risida”gi Qaroriga muvofiq saylovchilarni ro‘yxatga olish jarayonini sezilarli darajada yaxshilash imkonini berdi. SJBATning imkoniyatlari saylov jarayoni haqida tezkor ma’lumot olishni ta’minlaydi. Xususan, tizim funksiyalari yordamida MSK tomonidan hududlar kesimida saylovchilarning umumiy soni va mavjud okrug va uchastka saylov komissiyalari haqida ma’lumot olish imkoniyati mavjud (OSK, USK). Shu bilan birga, statistika hisobotlarini tuzish qobiliyatini ta’minlash orqali tizim OSK va USK xodimlarining ishini osonlashtiradi. Shu munosabat bilan, har bir bo‘limning ish natijalari SJBATga kiritiladi. Shu bilan birga, ushbu tizim orqali saylovlarning oshkoraligini ta’minlash SJBATda fuqarolarning takroriy ovoz berish imkoniyatini yo‘qqa chiqarishi, ya’ni tizim har bir saylovchining ovozlarini ro‘yxatga olishi bilan tavsiflanadi. Saylovchi xorijda yoki boshqa USK hududida bo‘lgan hollarda tizim xodimlariga alohida fuqarolarini bir saylov uchastkasidan boshqasiga o‘tkazish imkoniyatini beradi.
Tizimning texnik ta’minoti bilan bir qatorda “UNICON.UZ” DUK xodimlari tomonidan SJBAT trenerlari uchun maxsus kurslarni tashkil etishda alohida e’tibor karatildi. Ushbu kurslar davomida murabbiylar SJBATdan foydalanish bo‘yicha malakalarini oshirdilar. Ta’kidlash kerakki, treninglar respublika bo‘ylab o‘tkazilib, ularda barcha OSK va USK a’zolari ishtirok etdi.
Erkin, oshkora va adolatli saylovni o‘tkazish milliy saylov tizimining muhim va ustuvor vazifasi deb hisoblanadi, shu munosabat bilan, bu vazifani amalga oshirish uchun AKTdan keng foydalanishi yangi imkoniyatlarini ochadi. Mamlakatda olib borilayotgan islohotlar va “Yangi O‘zbekiston” kurish konsepsiyasini amalga oshirish bilan bir katorda, “Uchinchi Uyg‘onish davri”ning yangi davrini qayta tiklash bilan bigra, fuqarolarning respublikamiz taraqqiyotidagi ishtiroki muhimligi ta’qidlanadi. Saylovda ishtirok etish O‘zbekiston har bir fuqarosining uzviy huquqdir, mamlakatimiz kelajagiga ta’sir etuvchi huquqdir. Shu o‘rinda al-Farobiy o‘zining X asrda yozilgan “Fozil shahar aholisining qarashlari haqida risola” asarida har bir insonni tanlashning davlat hayotidagi ahamiyatiga alohida e’tibor bergan. Ushbu risolada insonning hayotda tanlashning to‘g‘riligi va uning jamiyat taraqqiyotiga qo‘shgan hissasi haqida fikrlar mavjud.

Информационная система управления избирательным процессом (ИСУИП)
Участие в государственных делах является одним из основных прав человека, которое ценится людьми всего мира. Начиная с древних времён человечество стремилось найти способы привлечения отдельных лиц в принятии решений на уровне государства. Ярким примером формирования народовластия могут послужить зародившиеся демократические принципы в государствах ранней античности, которые предусматривали участие граждан в управлении государством посредством проведения выборов. Выборы играют важную роль в любом современном демократическом государстве. Сегодня, спустя тысячелетия, принцип народовластия получил своё отражение в Основном Законе нашей страны – Конституции Республики Узбекистан, которая объявила народ единственным источником государственной власти. Реализуя своё право на участие в управлении государственными делами, граждане нашей страны оказывают воздействие на формирование государственной власти, путём регулярного проведения свободных и честных выборов.
Для современного развития стран в период становления полицентричности свойственно углубление процессов глобализации и проникновение информационно-технологических процессов во все сферы жизнедеятельности общества. В Узбекистане активно продолжается внедрение информационных технологий в каждую общественную среду, где избирательный процесс не остаётся без внимания. В настоящее время национальная избирательная практика имеет широкий арсенал информационно-коммуникационных технологий (ИКТ), разработкой которых активно принимают участие Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и Центр научно-технических и маркетинговых исследований государственное унитарное предприятие «UNICON.UZ». Применение новых информационных технологий в избирательном процессе отражается в использовании Информационной системы управления избирательным процессом (ИСУИП), Единого электронного списка избирателей (ЕЭСИ), видеонаблюдения и предоставления интерактивных услуг посредством социальных площадок Telegram и Instagram. В этой связи можно утверждать, что данные технологии способствуют повышению эффективности избирательного процесса и обеспечивают проведение прозрачных и свободных выборов в нашей республике. Прозрачность выборов является одним из важных критериев демократического избирательного процесса. В частности, современные ИКТ обеспечивают осуществление избирательных прав граждан в соответствии с Конституцией, национальным законодательством и международными избирательными стандартами, используя персональные данные при регистрации электората в единой системе.
Принимая во внимание проведение свободных и прозрачных выборов в Республике Узбекистан, инженерами Центра научно-технических и маркетинговых исследований ГУП «UNICON.UZ» была разработана  Информационная система управления избирательным процессом (ИСУИП), внедрённая в 2019 году в ходе выборов в Олий Мажлис и местные Кенгаши. В целях эффективной работы ИСУИП, её разработкой совместно занимались соответствующие министерства и ведомства в соответствии с международным опытом. Наряду с этим со стороны ГУП «UNICON.UZ» оказывается техническое обслуживание данной системы. ИСУИП выступает основой формирования оперативной и достоверной информации об электорате в период избирательного процесса. Интеграция ИСУИП с ЕЭСИ позволило значительно улучшить процесс регистрирования избирателей, в соответствии с Постановлением Кабинета Министров от 15 августа 2017 года «О порядке формирования и ведения Единого электронного списка избирателей РУ». Возможности ИСУИП обеспечивают оперативное получение информации касательно избирательного процесса. В частности, при помощи функционала системы, ЦИК имеет возможность получать сведения об общем количестве избирателей в разрезе областей и информацию об имеющихся окружных и участковых избирательных комиссий (ОИК, УИК). Вместе с этим, предоставляя возможность построения отчётов по статистике, система облегчает работу сотрудников ОИК и УИК. В этой связи, результаты работы каждого подразделения вводятся в ИСУИП. Наряду с этим, обеспечение прозрачности выборов посредством данной системы характеризуется тем, что ИСУИП устраняет возможность повторного голосования граждан, то есть система регистрирует голоса каждого избирателя. В случаях, когда избиратель находится за рубежом или на территории другого УИК, система предоставляет сотрудникам возможность перевода отдельных граждан с одного избирательного участка на другой.
Помимо технического обеспечения ИСУИП, особое внимание сотрудниками ГУП «UNICON.UZ» было уделено организации специальных курсов для тренеров данной системы. В период проведения данных курсов, тренеры повышали свои навыки по использованию ИСУИП. Следует отметить, что тренинги проводились по всей республике, в которых принимали участие члены ОИК И УИК.
Проведение свободных, прозрачных и справедливых выборов является важной и приоритетной  задачей национальной избирательной системы, в этой связи широкое применение ИКТ открывает новые возможности для реализации данной задачи. Наряду с проводимыми реформами в стране и реализации Концепции построения «Нового Узбекистана» и возрождения новой эпохи «третьего Ренессанса», подчёркивается важность участия граждан в развитии нашей республики. Участие в выборах является неотъемлемым правом каждого гражданина Узбекистана, право, которое влияет на будущее нашей страны. В этой связи, хотелось бы отметить тот факт, что вопросу значимости выбора каждого человека в жизни государства, уделял особое внимание Аль-Фараби, в своём труде «Трактат о взглядах жителей добродетельного города», написанном в Х веке. Данный трактат содержит в себе идеи о правильности выбора человека в жизни и о его вкладе в развитие общества. В частности, учёный-энциклопедист утверждал, что «посредством нрава и силы ума, мы становимся благородными, благими и добродетельными».