8-dekabr- O‘zbekiston Respublikasi Kontstitutsiyasi kuniga bag‘ishlangan tadbir
Konstitutsiya davlatimiz siyosiy, huquqiy va iqtisodiy tizimlarining asoslarini belgilab bergan ijtimoiy taraqqiyotning mustahkam ko‘magi va huquqiy kafolatidir. 1992-yil 8-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Kengashining XI-sessiyasida mamlakatning asosiy Qonuni – O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi bir ovozdan qabul qilindi. Asosiy Qonunimiz mamlakat suverenitetining eng muhim bosqichlaridan biri bo‘lib, inson huquq va erkinliklarini, jamiyatda tinchlik va totuvlikni ta’minlash, siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy sohalarda keng ko‘lamli islohotlarni amalga oshirishga zamin yaratdi.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi jamoatchilik bilan aloqalarni izchil rivojlantirish uchun mustahkam huquqiy poydevor bo‘lib xizmat qiladi hamda fuqaro, jamiyat va davlat o‘rtasidagi o‘zaro munosabatlar yo‘nalishi belgilab beradi. Mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlar va “Yangi O‘zbekiston” qurish konsepsiyasining amalga oshirilishi, shuningdek, “Uchinchi Uyg‘onish davri”ning yangi davrini qayta tiklanishi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida bayon etilgan qoidalarning amalga oshirilishiga urg‘u beradi. Mamlakatning asosiy Qonuni qabul qilingan kun O‘zbekistonda umumxalq va milliy bayram sifatida nishonlanadi.
Shu munosabat bilan 2021-yil 6-dekabr kuni “UNICON.UZ” – Fan-texnika va marketing tadqiqotlar markazi davlat unitar korxonasida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 29 yillik bayramiga bag‘ishlangan davr suhbat o‘tkazildi. Tadbirni Markaz yuriskonsulti M. Turgunov ochib berib, davlatimiz mustaqilligi xalqimizning milliy manfaatlarini, tinch va osuda hayotini ta’minlash, mamlakatimizning xalqaro miqyosidagi obro‘-e’tiborini yuksaltirishning mustahkam poydevori bo‘lib kelayotganligi, istiqlol bizni o‘z taqdirimizni o‘zimiz belgilash huquqiga ega bo‘lgan holda avlodlarga ibrat va namuna bo‘ladigan buyuk kuch ekanligini ta’kidlab, ishtirok etuvchilarni bayram bilan qutladi. Davra suhbati samimiy va do‘stona ruhda o‘tdi.

Мероприятие, посвящённое 8 декабря – День Конституции Республики Узбекистан
Конституция – это наша крепкая опора и правовая гарантия общественного развития, которая определяет основы политической, правовой и экономической систем государства. В этот день в 1992 году на XI-сессии Верховного Совета Республики Узбекистан был единогласно принят Основной закон страны – Конституция Республики Узбекистан. Будучи одним из важнейших этапов суверенности страны, Основной закон заложил фундамент для обеспечения прав и свобод человека, мира и согласия в обществе, осуществления широкомасштабных реформ в политической, экономической и социальной сферах
Конституция Республики Узбекистан служит прочным правовым фундаментом последовательного развития общественных отношений и определяет вектор взаимодействия между гражданином, обществом и государством. Проводимые в стране реформы и реализация Концепции построения «Нового Узбекистана», возрождения новой эпохи «третьего Ренессанса», подчёркивает воплощение положений, заложенных в Конституции Республики Узбекистан. День принятия основного закона страны отмечается в Узбекистане как национальный и всенародный праздник.
В этой связи, 6 декабря 2021 года в ГУП «UNICON.UZ» было проведено мероприятие, посвященное 29-летию Конституции Республики Узбекистан. Открывая мероприятие, юристконсульт Центра М. Тургунов отметил, что независимость нашего государства - это великая сила, позволяющая нам осуществлять великие дела, которые станут примером и образцом для поколений с правом на самоопределение собственной судьбы, обеспечение национальных интересов, мирной и спокойной жизни нашего народа, повышение международного престижа нашей страны. Встреча прошла в теплой и дружеской обстановке.