“UNICON.UZ” DUKning ilmiy faoliyatida innovatsion loyihalarning oʼrni
Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan ilmiy-tadqiqot ishlariga davlat buyurtmasi talablariga muvofiq, davlat dasturlari doirasida bajariladigan innovatsion loyihalar tanlovida “UNICON.UZ” – Fan-texnika va marketing tadqiqotlari markazi davlat unitar korxonasi tomonidan taqdim etilgan 4 ta innovatsion loyiha g‘oliblikni qo‘lga kiritdi.
1. “O‘zbekistondagi telekommunikatsiya operatorlari (xizmat ko‘rsatuvchi provayderlar) tomonidan qo‘llaniladigan tadqiqotlar va tahlillar,
tezkor-qidiruv tadbirlarining o‘tkazilishini taʼminlash uchun zarur bo‘lgan abonent maʼlumotlarini va boshqa maʼlumotlarni yigʼish, saqlash va taqdim etishga yondashuvlar” innovatsion loyihasi. Ilmiy rahbar - “UNICON.UZ” DUK direktori, t.f.n. Maxmudov Maxsum Mubashirovich.
2. “100/1000 Mbit/s tezliklarda TCP/IP protokollari steki bo‘yicha uzatilayotgan axborotni kriptografik muhofaza qilishning apparat-dasturiy vositasini ishlab chiqish” innovatsion loyihasi. Ilmiy rahbar - “UNICON.UZ” DUK direktorining birinchi o‘rinbosari, t.f.n. Xasanov Xislat Pulatovich.
3. “Kriptografik algoritmlar yaratish” innovatsion loyihasi. Ilmiy rahbar – “UNICON.UZ” DUK Аxborot xavfsizligi va kriptologiya ilmiy-tadqiqot bo‘limi boshlig‘i, t.f.n. Аxmedova Oydin Pulatovna.
4. “Buyumlar Interneti ilovalarida maxfiylik va maʼlumotlar yaxlitligini taʼminlash algoritmi va dasturini ishlab chiqish” innovatsion loyihasi. Ilmiy rahbar – “UNICON.UZ” DUK Аxborot xavfsizligi va kriptologiya ilmiy-tadqiqot bo‘limi boshlig‘i o‘rinbosari, f.-m.f.n. Nazarova Maxmuda Xusnuddinovna.
G‘olib deb topilgan loyihalarni amalga oshirish uchun Oʼzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan umumiy qiymati 5,6 mlrd. so‘mdan ziyod mablag‘ ajratildi.

В конкурсе инновационных проектов в соответствии с требованиями государственного заказа на проведение научных исследований, проводимых Министерством инновационного развития, победили 4 инновационных проекта, представленные ГУП «UNICON.UZ» - Центр научно-технических и маркетинговых исследований.
1. «Исследование и анализ, применяемых операторами (провайдерами услуг) телекоммуникаций Узбекистана, подходов к сбору, хранению и предоставлению абонентских данных и иной информации, необходимой для обеспечения проведения оперативно-розыскных мероприятий». Руководитель проекта - директор ГУП «UNICON.UZ», к.т.н. Махмудов Махсум Мубаширович.
2. «Разработка аппаратно-программного средства криптографической защиты информации, передаваемой по стеку протоколов TCP/IP на скоростях 100/1000 Mbit/s». Руководитель проекта - первый заместитель директора ГУП «UNICON.UZ», к.т.н. Хасанов Хислат Пулатович.
3. «Создание криптографических алгоритмов». Руководитель проекта - начальник научно-исследовательского отдела Информационной безопасности и криптологии ГУП «UNICON.UZ», к.т.н. Ахмедова Ойдин Пулатовна.
4. «Разработка алгоритма и программы для обеспечения конфиденциальности и целостности данных в приложениях Интернет вещей».
Руководитель проекта - заместитель начальника научно-исследовательского отдела Информационной безопасности и криптологии ГУП «UNICON.UZ», к.ф.-м.н. Назарова Махмуда Хуснуддиновна.
Победителям конкурса для реализации проектов Министерством инновационного развития Республики Узбекистан выделяется сумма более