Yig‘ilishda Ozarbayjon Respublikasi, Аrmaniston Respublikasi, Belarus Respublikasi, Qozog‘iston Respublikasi, Qirg‘iziston Respublikasi, Mo‘g‘uliston, Rossiya Federatsiyasi, Turkmaniston, O‘zbekiston Respublikasi aloqa maʼmuriyatlarining 110 dan ortiq vakillari, shuningdek, XEI, Yevropa pochta va telekommunikatsiya maʼmuriyatlari konferentsiyasi (CEPT), 1-mintaqadagi radiohavaskorlar xalqaro ittifoqi (IARU-R1), GSMA, GSA, EUTELSAT, OneWeb, Huawei Yevro Osiyo va АSMH Ijroiya qo‘mitasi vakillari ishtirok etishdi.
O‘zbekiston Respublikasi nomidan videokonferentsaloqa shaklida bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda Аxborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, “UNICON.UZ” DUK, “EMMM” DUK mutaxassislari ishtirok etishdi.
Ishchi guruhlar yig‘ilishda rejalashtirilgan masalalarini ko‘rib chiqdilar:
- 2023 yilgi Butun jaxon radioaloqa konferentsiyasi kun tartibi masalalari bo‘yicha АSHHning dastlabki pozitsiyasini tayyorlash xolati to‘g‘risidagi - IG RА/BRK;
- АSHH mamlakatlarida radiochastota spektri va radioaloqa texnologiyalaridan foydalanish bo‘yicha ishlab chiqilayotgan hujjatlar loyihalari bo‘yicha - RChC IG;
- АSHH mamlakatlarida raqamli ovozli radioeshittirish, raqamli televizion eshittirishda rivojlanish istiqbollari to‘g‘risidagi holati bo‘yicha –RE IG va TG RTV.
- АSHH komissiyasining yig‘ilishida radioaloqa va radioeshittirishning dolzarb masalalari, shuningdek, Komissiya ishchi guruhlarining hisobotlari ko‘rib chiqildi.
Komissiya АSHH Аloqa adminstratsiyasi ishida foydalanish uchun quyidagi hujjatlarni tasdiqladi va tavsiya qildi:
- “BRK-15 qarorlarini inobatga olgan holda, radioeshittirish xizmatidagi stantsiyalarni asosiy va qo‘shni chastota diapazonlarida mobil aloqa xizmatiga xalaqitlardan himoya qilishning umumiy tamoyillari” АSHH hisoboti (RE IG);
- “АSHH mamlakatlarida 6425-7125 MHz radiochastota diapazoni yoki uning alohida bo‘limlarida 5G-NR/IMT-2020 tizimlaridan foydalanishda texnik shartlarni uyg‘unlashtirish” АSHH Tavsiyasi (RChC IG);
- “O‘lchov joyidagi elektromagnit va xalaqit muhitini o‘lchash va radiosignallarni tarqatish va qabul qilish shartlari sifatini nazorat qilish” АSHH Tavsiyasi (RChC IG).
Komissiya majlisida quyidagi hujjatlar tasdiqlandi:
- “2023 yilgi Butunjahon radioaloqa konferentsiyasi kun tartibi masalalari bo‘yicha 2021-yil 10-dekabrdagi versiyasining АSHH АА dastlabki pozitsiyasi” (RА/BRK IG);
- 174-470 MHz, 14,5-29,9 GHz radiochastota diapazonlarida АSHH chastotalarini taqsimlashning umumiy jadvali (RChC IG);
- “АSMX ishtirokchilari mamlakatlarida 5G tizimlarini joriy qilish to‘g‘risida”gi АSHHning hisoboti (RChC IG);
- 5G-NR/IMT-2020 tizimlari uchun 3GPP spetsifikatsiyasiga 6425-7125 MHz radiochastota diapazoni kiritish to‘g‘risida 3GPP bilan bog‘liqligi to‘g‘risidagi bayonot (RChC IG);
Komissiya, shuningdek, АSHH ishtirokchilari davlatlarining chegaradosh hududlarida 470-694 MHz radiochastota diapazonida “Jeneva-06” rejasiga qo‘shimcha kanallar rejasining dastlabki loyihasini hamda АSHH ishtirokchilarining mamlakatlarining chegaradosh hududlarida “5G-NR/IMT-2020 tizimlaridan foydalanishda 694-790 MHz, 3400-3800 MHz va 4800-4990 MHz radiochastota diapazonlarida va joriy qilish shartlarini aniqlash to‘g‘risida” АSHH Tavsiyanomasi loyihalarini ko‘rib chiqib muhokama qildilar. Bu boradagi ishlar keyingi yig‘ilishda davom ettiriladi.

Участие сотрудников ГУП «UNICON.UZ» в обсуждении использования радиочастотного спектра в рамках Регионального содружества в области связи
В работе заседаний приняли участие более 110 представителей администраций связи Азербайджанской Республики, Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Монголии, Российской Федерации, Туркменистана, Республики Узбекистан, а также представители МСЭ, Европейской конференции администраций почт и электросвязи (CEПT), Международного союза радиолюбителей 1-го Региона (IARU-R1), GSMA, GSA, EUTELSAT, OneWeb, Хуавей Евразия и Исполнительного комитета РСС.
От Республики Узбекистан в заседаниях участвовали в формате видеоконференцсвязи специалисты Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, ГУП «UNICON.UZ», ГУП «Центр электромагнитной совместимости».
Рабочие группы на своих заседаниях рассмотрели плановые вопросы:
РГ АР/ВКР - о состоянии подготовки предварительной позиции РСС по пунктам повестки дня Всемирной конференцмм радиосвязи 2023 года;
РГ РЧС – о проектах разрабатываемых документов по вопросам использования радиочастотного спектра и технологий радиосвязи в странах РСС;
РГ РВ и ПГ ЦТВ – о состоянии и перспективах развития  цифрового телевещания, цифрового звукового радиовещания в  странах РСС.
На заседании Комиссии РСС рассматривались актуальные вопросы радиосвязи и вещания, отчёты Рабочих групп и подготовленные ими документы. Комиссия утвердила и рекомендовала Администрациям связи РСС для использования в работе следующие документы:
- Отчёт РСС «Общие принципы защиты станций радиовещательной службы от помех подвижной службы в основной и смежных полосах частот с учетом решений ВКР-15» (РГ РВ);
- Рекомендацию РСС «Гармонизация технических условий использования систем 5G-NR/IMT-2020 в странах РСС в полосе радиочастот 6425-7125 МГц или в отдельных еёучастках» (РГ РЧС);
- Рекомендацию РСС «Оценка электромагнитной и помеховой обстановки в точке места выполнения измерений и контроля качества условий распространения и приема радиосигналов» (РГ РЧС).
На заседании Комиссии были одобрены следующие документы:
- «Предварительная позиция АС РСС по пунктам повестки дня Всемирной конференции радиосвязи 2023 года, версия от 10 декабря 2021 года» (РГ АР/ВКР);
- Общая таблица распределения частот РСС в полосах радиочастот 174-470 МГц, 14,5-29,9 ГГц (РГ РЧС);
- Отчёт РСС «О внедрении систем 5G в странах участников РСС» (РГ РЧС);
- Связующее заявление в 3GPP о включении полосы радиочастот 6425-7125 МГц в спецификацию 3GPP для систем 5G-NR/IMT-2020 (РГ РЧС).