Sun’iy intellekt bugungi kunda olimlar tomonidan o‘tkaziladigan tadqiqotlarning ilg‘or yo‘nalishlaridan (sohalaridan) biridir.
Sun’iy intellekt (ingl. Artificial Intelligence) - bu kompyuterning o‘rganish, qaror qabul qilish va inson intellektiga xos harakatlarni bajarish qobiliyatidir.
U insonga “intellektual” dasturlar yozish va kompyuterlarni mustaqil ravishda muammolarni hal qilishga o‘rgatish imkonini beruvchi texnologiyalarni o‘rganadi. SIning asosiy vazifasi inson intellekti (aql-zakovati) qanday tuzilganligini tushunish va uni modellashtirishdir.
SI, zamonaviy texnologiyalarning rivojlanishi va ilm-fanda qo‘shimcha funktsional yechimlarning paydo bo‘lishi tufayli global muammolar masalalarini oydinlashtirishga yordam beradi.
Bugungi kunda SI dunyoning barcha rivojlangan mamlakatlarida rivojlanishning asosiy yo‘nalishlaridan biriga aylandi. O‘zbekistonda SI texnologiyasi ham jadal rivojlanmoqda. O‘zbekistonda SIning yaratilishi mamlakatni yangi progressiv (ildamlovchi) bosqichga olib chiqadi.
2021 yil 17 fevralda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Intellektual intellekt texnologiyalarini jadal joriy etish uchun shart-sharoitlar yaratish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4996-son qarori qabul qilingan bo‘lib, u SI texnologiyalarini yanada rivojlantirishga huquqiy asos bo‘ldi. va uning asosiy yo‘nalishlarini belgilab berdi.
2022 yil fevral va mart oylarida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining buyrug‘i bilan tasdiqlangan “2022 yilda jamiyatda huquqiy madaniyatni oshirish bo‘yicha axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida chora-tadbirlar dasturi”ning 11-bandi ijrosini amalga oshirish doirasida O‘zbekiston Respublikasi 2022 yil 22 fevralda “UNICON .UZ” DUKning 6 nafar xodimi “Texnopark Al-Jabr” MChJ QK tomonidan tashkil etilgan “Sun’iy intellekt” o‘quv kursida o‘z malakalarini oshirdilar va sertifikatlarga ega bo‘ldilar.
Ayni paytda “UNICON.UZ” DUK tomonidan sun’iy intellekt yo‘nalishi bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlari olib borilmoqda:
Sun’iy intellekt usullariga asoslangan autentifikatsiya algoritmini ishlab chiqish.
Sun’iy intellekt asosida tasvir o‘lchamlarini o‘zgartirish va tiklash uchun moslashuvchan interpolyatsiya usulini ishlab chiqish.

Сотрудники ГУП «UNICON.UZ» повысили квалификацию
Искусственный интеллект (англ. Artificial Intelligence) - это способность компьютера обучаться, принимать решения и выполнять действия, свойственные человеческому интеллекту.
Она изучает технологии, которые позволяют человеку писать «интеллектуальные» программы и учить компьютеры решать задачи самостоятельно. Главная задача ИИ - понять, как устроен человеческий интеллект, и смоделировать его.
ИИ, благодаря развитию современных технологий и появлению дополнительных функциональных решений в науке, поможет прояснить вопросы глобальных проблем.
На сегодняшний день ИИ стал одним из основных направлений развития во всех развитых странах мира. В Узбекистане также идет быстрое развитие технологии ИИ. Создание ИИ в Узбекистане выводит страну на новый прогрессивный уровень.
17 февраля 2021 года было принято постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по созданию условий для ускоренного внедрения технологий ИИ» № ПП-4996, который заложил правовой фундамент для дальнейшего развития технологий ИИ и определил его основные направления.
В феврале и в марте 2022 года по реализации пункта 11 «Программы мероприятий в сфере информационно-коммуникационных технологий на 2022 год по повышению правовой культуры в обществе», утвержденный приказом Министерства информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан от 22 февраля 2022 года                                       6 сотрудников ГУП «UNICON.UZ» повысили квалификацию на обучающем курсе «Искусственный интеллект», организованным ООО СП «Technopark Al-Jabr» и получили сертификаты.
В настоящее время в ГУП «UNICON.UZ» выполняются научно-исследовательские работы по направлению искусственного интеллекта:
Разработка алгоритма аутентификации на основе методов искусственного интеллекта. Разработка гибкого метода интерполяции для изменений размера и восстановления изображений на основе искусственного интеллекта.