Mehnatni muhofaza qilish sohasidagi qonunchilikdagi oʼzgarishlarga bagʼishlangan davra suhbati boʼlib oʼtdi
“UNICON.UZ” davlat unitar korxonasida “O‘zbekiston Respublikasining Mehnatni muhofaza qilish qonun osti hujjatlariga kiritilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalarning mazmun-mohiyatini tushuntirish” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Davra suhbatida quyidagi mavzular bo‘yicha tushunchalar berib o‘tildi:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Kambag‘al va ishsiz fuqarolarni tadbirkorlikka jalb qilish, ularning mehnat faolligini oshirish va kasb-hunarga o‘qitishga qaratilgan hamda aholi bandligini taʼminlashga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida» 2020 yil 11 avgustdagi PQ-4804-son qarori ijrosini taʼminlash maqsadida Vazirlar Mahkamasi 2021 yil 5 apreldagi qaroriga asosan O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga ikki oy muddat ichida o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilishi haqida qaror qabul qilingan edi.
Mehnatni muhofaza qilish sohasidagi quyidagi qonunosti hujjatlariga o‘zgartirish kiritilgan:
1. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 1997 yil 6 iyundagi 286-son qarori bilan tasdiqlangan “Ishlab chiqarishdagi baxtsiz hodisalarni va xodimlar salomatligining mehnat vazifalarini bajarish bilan bog‘liq boshqa xil zararlanishini tekshirish va hisobga olish to‘g‘risida”gi Nizom.
2. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2014 yil 15 sentyabrdagi 263-son qarorining 1-ilovasiga asosan “Ish o‘rinlarini mehnat sharoitlari va asbob-uskunalarning jarohatlash xavfliligi yuzasidan attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi Nizom qabul qilingan.
3. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining "Mehnatni muhofaza qilish sohasidagi xizmatlar bozorini yana-da rivojlantirish to‘g‘risida" 2017 yil 27 apreldagi 246-son qarori.
4. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining "O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida" 2018 yil 31 dekabrdagi 1066-son qarori.

В ГУП «UNICON.UZ» был проведен круглый стол на тему «Разъяснение содержания изменений и дополнений, введенных в подзаконные акты Республики Узбекистан по защите труда».
В ходе круглого стола были даны разъяснения по следующим темам:
В целях обеспечения исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан от 11 августа 2020 года № ПП-4804 «О дополнительных мерах, направленных на привлечение к предпринимательству, повышение трудовой активности и профессиональное обучение бедных и безработных граждан, а также обеспечение занятости населения», на основании Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан 5 апреля 2021 года было принято постановление о внесении в двухмесячный срок изменений и дополнений в некоторые постановления Правительства Республики Узбекистан.
Изменения были внесены в следующие подзаконные акты в сфере защиты труда:
1. Положение, утвержденное Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 6 июня 1997 года № 286 «Об утверждении Положения о расследовании и учете несчастных случаев на производстве и иных повреждений здоровья работников, связанных с исполнением ими трудовых обязанностей».
2. Согласно приложению № 1 к Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 15 сентября 2014 года № 263, принято Положение о порядке проведения аттестации рабочих мест по условиям труда и травмоопасности оборудования.
3. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О дальнейшем развитии рынка услуг в области охраны труда» от 27 апреля 2017 года № 246.
4. Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по совершенствованию деятельности Министерства занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан» от 31 декабря 2018 года № 1066.