Tadbirni Xalqaro elektroaloqa birlashmasining telekommunikatsiyalarni rivojlantirish Byurosi direktori Dorin Bogdan-Martin hamda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o‘rinbosari Oleg Pekos ochib berishdi.
Suhbat davomida tomonlar bugungi kunda ayollarga AT sohasida yetarlicha imkoniyatlar yaratilgani va ulardan samarali foydalanish tog‘risida fikrlar almashildi. Tadbirdan ko‘zlangan asosiy maqsad kelgusida AKT sohasiga yanada ko‘proq xotin-qizlarni jalb qilish va ularni o‘z ishining ustasi bo‘lib yetishishlariga ko ‘maklashishdir.
Tadbir doirasida “Raqamli ko‘nikmalarni rivojlantirish” mavzusida davra suhbati va onlayn-dialog bo‘lib o‘tdi.
Bu kabi tadbirlar gender bo‘yicha raqamli tafovutdan xabardorlikni oshirish, STEM-ta‘limi va raqamli ko‘nikmalarni targ‘ib qilish, shuningdek, AKT sohasidagi kasblarni xotin-qizlar orasida ommalashtirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

28 апреля в Университете Инха в Ташкенте прошел Международный день «Девушки в ИКТ»
Мероприятие открыли г-жа Дорин Богдан-Мартин, директор Бюро развития телекоммуникаций Международного союза электросвязи, и Олег Пекось, первый заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями о том, что сегодня в сфере IT женщинам предоставлены достаточные возможности и их эффективное использование. Основная цель мероприятия – привлечь больше женщин и девушек в сферу ИКТ в будущем и побудить их стать профессионалами своего дела.
В рамках данного мероприятия прошел онлайн-диалог и круглый стол «Развитие цифровых навыков».
Данное мероприятие способствует повышению осведомленности о гендерном цифровом разрыве, продвижению STEM-образования и обучения цифровым навыкам, а также воздействует на популяризацию среди девушек и молодых женщин карьеры в сфере ИКТ.
В мероприятии также приняли участие специалисты ГУП «UNICON.UZ» А. Гатаулина, О. Ахмедова, А. Нуритдинова, М. Джаббарова, Н. Абидова, Д. Джаматова и С. Набиева.