Kriptologiya: yutuqlar va vazifalar
“UNICON.UZ” DUKda O‘zbekistonda kriptologiya sohasida yutuqlar va vazifalarga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Direktor birinchi o‘rinbosari X. Hasanov raislik qilgan davra suhbatida korxona xodimlari ishtirok etdilar.
Mamlakatda kriptologiya sohasida bajarilayotgan ishlar haqidagi ma'ruza bilan Axborot xavfsizligi va kriptologiya ilmiy tadqiqot bo‘limi 1-toifali muhandisi S. Nabieva so‘zga chiqdi. Ma'ruzada axborot xavfsizligi davlatning doimiy diqqat-e'tiboridaligi, mazkur yo‘nalishning ko‘p qirrali faoliyat sohasi ekanligi, faqatgina tizimli va kompleks yondashuv muvaffaqiyat keltirishi mumkinligi ta'kidlandi.
“UNICON.UZ” DUK tadqiqotlarining muhim yo‘nalishlaridan biri axborot xavfsizligi va kriptologiya hisoblanadi, ushbu yo‘nalishida 2000-2020 yillar davomida 40 dan ortiq ilmiy-tadqiqot ishlari olib borilgan va 60 dan ortiq davlat standartlari ishlab chiqilgan.
“UNICON.UZ” DUK xodimlari tomonidan ishlab chiqilgan Milliy algoritmlarga asoslangan davlat standartlari asosida quyidagi himoyalangan tizimlar yaratildi:
• “E-Hujjat” - himoyalangan elektron hujjat aylanishi tizimi;
• “E-Xat” himoyalangan elektron pochta tizimi;
• “Himfayl” fayllarni muhofazalangan saqlash tizimi;
• “Ijro.gov.uz” ijro intizomi idoralararo yagona elektron tizimi, milliy kriptoprovayder va boshqalar.
Shuningdek, “UNICON.UZ” DUK xodimlari tomonidan axborot xavfsizligi va kriptologiyaga oid quyidagi adabiyotlar ishlab chiqilgan:
- “Internet, Intranet va Axborot himoyasi” nomli elektron darsligi;
- “Takomillashgan diamatrisalar algebralari va parametrli algebra asosida kriptotizimlar yaratish usullari va algoritmlari” monografiyasi;
- “Kriptografiyaning matematik asoslari” o‘quv qo‘llanmasi;
- “Kriptotahlil va uning maxsus usullari” o‘quv qo‘llanmasi;
“Axborot xavfsizligini ta'minlashning kriptografik usullari va ularning qo‘llanishlari”;
“Axborot xavfsizligi va kriptografiya asoslari” elektron qo‘llanmasi.
“UNICON.UZ” DUK xodimlari tomonidan axborot xavfsizligi va kriptologiya sohasida O‘zbekiston Respublikasining 4 ta  patenti  olingan.
2022-2023 yillarda axborot xavfsizligi va kriptologiya ilmiy-tadqiqot bo’limi xodimlari tomonidan quyidagi loyihalar amalga oshirilmoqda:
• «Kriptografik algoritmlar yaratish»;
- «Buyumlar Interneti ilovalarida maxfiylik va maʼlumotlar yaxlitligini taʼminlash algoritmi va dasturini ishlab chiqish»;

Криптология: задачи и достижения
В ГУП «UNICON.UZ» состоялся круглый стол, посвященный задачам и достижениям криптологии в Узбекистане. В его работе приняли участие сотрудники ГУП. Круглый стол прошел под председательством первого заместителя директора Х. Хасанова.
С докладом, о проводимой работе в стране в сфере криптологии, выступила инженер 1-й категории научно-исследовательского отдела информационной безопасности и криптологии С. Набиева. Она отметила, что информационной безопасности (ИБ) в республике уделяется важное внимание. Эта сфера многогранна и только системный, комплексный подход может дать результат.
Одним из самых важных направлений ГУП «UNICON.UZ»  является ИБ и криптология, в 2000-2020 годах проведено более 40 научно-исследовательских работ и разработано более 60 государственных стандартов по данной направлении.
На основе госстандартов, разработанных на основе Национальных алгоритмов, сотрудники ГУП «UNICON.UZ»   разработали следующие защищенные системы:
- «E-HUJJAT» - защищенная система электронного документооборота;
- «Е-XAT» - защищенная система электронной почты;
- «HIMFAYL» - система защищенного хранения файлов;
- «E-IJRO» - Единая межведомственная электронная система исполнительской дисциплины
- Национальный криптопровайдер и др.
Сотрудники ГУП «UNICON.UZ»   также разработали следующие учебные пособия и монографии по ИБ и криптологии:
- электронный учебник «Internet, Intranet va Axborot himoyasi»;
- монографию «Такомиллашган диаматрицалар алгебралари ва параметрли алгебра асосида криптотизимлар яратиш усуллари ва алгоритмлари»;
- учебное пособие «Криптографиянинг математик асослари»;
- учебное пособие «Криптотаҳлил ва унинг махсус усуллари»;
- монографию «Ахборот хавфсизлигини таъминлашнинг криптографик усуллари ва уларнинг қўлланишлари»;
-  электронный учебник «Ахборот хавфсизлиги ва криптография асослари».
Кроме того, сотрудниками ГУП «UNICON.UZ» получены 4 патента в сфере ИБ и криптологии.
Проекты, реализуемые в 2022-2023 годах сотрудниками научно-исследовательского отдела информационной безопасности и криптологии:
• «Создание криптографических алгоритмов»;
• «Разработка алгоритма и программы для обеспечения конфиденциальности и целостности данных в приложениях Интернет вещей»