O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi O‘zbek tilini rivojlantirish fondi “UNICON.UZ” DUK xodimlari uchun 2023-yil 1-yanvardan ish yuritishni va ish hujjatlari hamda boshqa hujjatlarini ishlab chiqish, qabul qilish va chop etishni lotin grafikasiga asoslangan o‘zbek alifbosida bajarish amaliyotini joriy etish masalalari bo‘yicha o‘quv seminarini tashkil qildi.
Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universitetiing “Amaliy filologiya” kafedrasi o‘qituvchisi Abror Murtazoev seminar ishtirokchilariga O‘zbekiston Respublikasining “Davlat tili to‘g‘risida”gi va “Reklama to‘g‘risida”gi qonunlari mohiyati to‘g‘risida, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan, o‘zbek tilining davlat tili sifatidagi roli va obro‘sini tubdan oshirishga qaratilgan islohotlar haqida so‘zlab berdi.
Shuningdek, Vazirlar Mahkamasining 1995-yil 24-avgustdagi 339-sonli Qarori bilan tasdiqlangan O‘zbek tilining asosiy orfografik qoidalari bo‘yicha izohlar berdi. U davlat tilida ish yuritish o‘zbek tili imlo qoidalariga to‘liq rioya etilgan holda, xato va boshqa kamchiliklarsiz amalga oshirilishi kerakligini ta'kidladi.
Seminar davomida hozirgi kunda isloh qilinayotgan, lotin grafikasiga asoslangan o‘zbek alifbosiga oid ko‘plab savollarga javoblar olindi.

Фонд развития узбекского языка при Кабинете Министров Республики Узбекистан организовал проведение учебного семинара для работников ГУП «UNICON.UZ» по вопросам внедрения с 1 января 2023 года практики делопроизводства и разработки, принятия и публикации деловых документов и других документов на узбекском алфавите, основанном на латинской графике.
Преподаватель кафедры «Прикладная филология» Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои Аброр Муртазоев рассказал участникам семинара о сути законов Республики Узбекистан «О государственном языке» и «О рекламе», о проводимых в нашей стране реформах, направленных на кардинальное повышение роли и авторитета узбекского языка в качестве государственного языка.
Также спикер дал разъяснения по Основным орфографическим правилам узбекского языка, утвержденным Постановлением Кабинета Министров от 24 августа 1995 года № 339. Он подчеркнул, что делопроизводство на государственном языке должно вестись с полным соблюдением правил правописания узбекского языка, без ошибок и других недостатков.
В ходе семинара получены ответы на многие вопросы об узбекском алфавите, основанном на латинской графике, реформируемом в настоящее время.