Ҳар бир соҳада бўлгани каби ахборот технологиялари ва коммуникациялари соҳасида ҳам атамашунослик тизимини ривожлантириш муҳим ўрин тутади. Фан-техника тез суръатлар билан ривожланаётган ҳозирги вақтда янги технологияларга оид атамаларни тартибга солиш, уларнинг давлат тилида бир хилда изоҳланишини таъминлашга оид вазифалар Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг “UNICON.UZ” - Фан-техника ва маркетинг тадқиқотлари маркази давлат унитар корхонаси қошида 2002 йилда ташкил қилинган Атамашунослик ва луғатлар хизмати зиммасига юклатилган.
Бугунги кунда хизматнинг асосий вазифалари
- ахборот технологиялари ва коммуникациялари соҳасида қўлланиладиган атамаларни ва уларнинг таърифларини тизимлаштириш ва давлат тилида жорий қилиш;
- ахборот технологиялари ва коммуникациялари соҳасининг янги ва устувор йўналишлари бўйича атамалар луғатларини ишлаб чиқиш;
- ахборот технологиялари ва коммуникациялари соҳасининг корхона ва ташкилотлари томонидан давлат тилида ишлаб чиқилган норматив ҳужжатларни атамашунослик экспертизасидан ўтказиш;
- ахборот технологиялари ва коммуникациялари соҳасида ишлаб чиқилаётган норматив ҳужжатлар, норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ва бошқа турдаги ҳужжатлар лойиҳаларида атамаларнинг тўғри қўлланилиши юзасидан услубий ёрдам кўрсатиш.
Ўз фаолияти давомида хизмат қатор лойиҳаларни амалга оширди, жумладан:
Келгусида соҳанинг муҳим йўналишлари бўйича атамалар луғатларини ишлаб чиқиш, мавжудларини эса мунтазам равишда тўлдириб, бойитиб бориш режалаштирилмоқда. Атамашунослик ва луғатлар хизматида ишларнинг, юқорида баён қилинганлар асосида, янада пухта ва сифатли қилиб бажарилишини таъминлаш касбий тафаккурни ривожлантиришда, фан ва таълимни ривожлантиришда муҳим ўрин касб этади.

В сфере информационных технологий и коммуникаций, как и в любой другой, важное значение имеет развитие терминологии. Наука и техника стремительно развиваются, и терминологическая система должна соответствовать современному их уровню. Задачи по регламентации терминов, выражающих понятия, связанные с новыми технологиями, и по обеспечению их единообразного толкования на государственном языке возложены на Службу терминологии и словарей ГУП «UNICON.UZ»
Служба создана в 2002 году в составе государственного унитарного предприятия «UNICON.UZ», подведомственного Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.
Основные задачи Службы:
– систематизация используемых в сфере информационных технологий и коммуникаций терминов и их описаний и введение их в государственный язык;
– разработка словарей терминов по новым и приоритетным направлениям в сфере информационных технологий и коммуникаций;
– проведение терминологической экспертизы текстов нормативных документов, разрабатываемых на государственном языке предприятиями и организациями сферы информационных технологий и коммуникаций;
– оказание методической помощи по вопросам правильного использования терминов в текстах проектов нормативных документов, нормативно-правовых актов и других документов, разрабатываемых в сфере информационных технологий и коммуникаций.
Служба за время деятельности реализовала ряд проектов. В их числе:
– разработка 35 терминологических словарей (на сегодняшний день издано 18);
– терминологическая экспертиза более 500 нормативных документов, разработанных в сфере ИКТ;
– редактирование 300 отраслевых нормативных документов и государственных стандартов.
В дальнейшем Службой планируется разрабатывать новые словари терминов по важным направлениям отрасли, а также регулярно пополнять и обогащать существующие словари. Тщательная и качественная работа над терминологической лексикой и словарями играет важную роль в науке и образовании, в развитии профессионального мышления и профессиональной и научной коммуникации.