O‘zbek tilining rivojlanishi
“UNICON.UZ” davlat unitar korxonasida mamlakatimiz bo‘ylab har yili 21-oktabr kuni nishonlanadigan O‘zbekiston Respublikasining Davlat tili kuni munosabati bilan tadbirv o‘tkazildi. Seminar maʼruzachisi, Atamashunoslik va lug‘atlar xizmati rahbari Maloxat Komilova “UNICON.UZ” davlat unitar korxonasida ushbu yo‘nalishda jadal islohotlar amalga oshirilganligini qayd etdi.
2020-2030 yillarda o‘zbek tilini rivojlantirish va til siyosatini takomillashtirish konsepsiyasini amalga oshirish dasturiga muvofiq Atamashunoslik va lug‘atlar xizmati tomonidan "Axborot texnologiyalari atamalarining izohli lug‘ati" ishlab chiqildi.
Seminar ishtirokchilari shu bilan O‘zbekistonda AKTning til asoslari va terminologik bazasining tobora mustahkamlanib borayotganini taʼkidladilar.

В ГУП «UNICON.UZ» состоялось мероприятие по случаю празднования Дня государственного языка Республики Узбекистан, который ежегодно отмечается по всей стране 21 октября.
Спикер семинара, начальник Службы терминологии и словарей Малохат Комилова отметила, что в ГУП «UNICON.UZ» произошли интенсивные реформы в этом направлении.
В соответствии с программой реализации концепции развития узбекского языка на 2020-2030 годы и совершенствования языковой политики на 2020-2022 годы Службой терминологии и словарей разработан «Толковый словарь терминов информационных технологий».
Участники семинара отметили, что таким образом всё больше укрепляются языковые основы и терминологическая база ИКТ в Узбекистане.