2022 yil 12-15 dekabrda videokonferensiya formatida Aloqa sohasidagi mintaqaviy hamdo‘stlik (AMH)ning 2023 yildagi Radioaloqa assambleyasi va Butunjahon radioaloqa konferensiyasiga tayyorgarlik bo‘yicha Ishchi guruhining oltinchi yig‘ilishi o‘tkazildi.
Ishchi guruh yig‘ilishida Armaniston Respublikasi, Ozarboyjon Respublikasi, Belarus' Respublikasi, Qozog‘iston Respublikasi, Qirg‘iziston Respublikasi, Rossiya Federatsiyasi, Tojikiston Respublikasi, Turkmaniston, O‘zbekiston Respublikasi, XEI Radioaloqa byurosi, 1- mintaqa radiohavaskorlar xalqaro ittifoqi, Inmarsat, Huawei kompaniyalar va AMH Ijroiya qo‘mitasi vakillari qatnashdi.
O‘zbekiston Respublikasi nomidan yig‘ilishda Axborot texnologiyalari va kommunikasiyalarini rivojlantirish vazirligi, “UNICON.UZ” Fan-texnika va marketing tadqiqotlari markazi” DUK, “EMMM” DUK va “RRTM” DUK mutaxassislari ishtirok etdi.
Yig‘ilish kun tartibi Ishchi guruh raisining o‘tkazilgan tadbirlar, amalga oshirilayotgan loyihalarga oid materiallar va 2023 yildagi Butunjahon radioaloqa konferensiyasi arafasidagi boshqa texnik hamda tashkiliy masalalar haqidagi hisobotini ko‘rib chiqishni o‘z ko‘zda tutdi.
Ma'lumot uchun
Radioaloqa assambleyasi (RA) v Butunjahon radioaloqa konferensiyasi (BRK), Xalqaro elektraloqa ittifoqi (XEI)ga a'zo davlatlar va boshqa manfaatdor tashkilotlar radiochastota spektri va radioaloqa texnologiyalarining xalqaro taqsimlanishi va ishlatilishi masalalarini ko‘rib chiqish uchun XEI tomonidan har 4 yilda o‘tkaziladi.

12-15 декабря 2022 года в формате видеоконференции прошло 6-е собрание Рабочей группы Регионального содружества в области связи (РСС) по подготовке к Ассамблее радиосвязи и Всемирной конференции радиосвязи 2023 года.
В собрании Рабочей группы приняли участие представители Республики Армении, Азербайджанской Республики, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Российской Федерации, Республики Таджикистан, Туркменистана, Республики Узбекистан, представители Бюро Радиосвязи МСЭ, Международного союза радиолюбителей 1-го Региона, компаний Inmarsat, Huawei и Исполнительного комитета РСС.
От Республики Узбекистан на собрании участвовали специалисты Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, ГУП «Центр научно-технических и маркетинговых исследований «UNICON.UZ», ГУП «ЦЭМС» и ГУП «ЦРРиТ».
Повестка дня собрания предусматривала рассмотрение Отчёта председателя Рабочей группы о прошедших мероприятиях, материалов по реализуемым проектам и другим техническим и организационным вопросам в преддверии Всемирной конференции радиосвязи 2023 года.
Для справки
Ассамблея радиосвязи (АР) и Всемирная конференция радиосвязи (ВКР) проводятся Международным союзом электросвязи (МСЭ) каждые 4 года для рассмотрения Государствами-Членами МСЭ и другими заинтересованными организациями вопросов международного распределения и использования радиочастотного спектра и технологий радиосвязи.